• Посилання скопійовано

Оподаткування виплати дивідендів нерезиденту

Як оподатковується виплата дивідендів нерезиденту?

Оподаткування дивідендів залежить від того, є нерезидент юридичною чи фізичною особою. Розгляньмо обидва варіанти.

Виплата дивідендів фізичній особі — нерезиденту

Дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб — нерезидентів, оподатковуються за правилами, визначеними для фізичних осіб — резидентів пп. 170.10.1 ПКУ.

При нарахуванні дивідендів з доходу фізичних осіб утримується ПДФО та військовий збір. Оскільки такий дохід нараховується в іноземній валюті, то розмір ПДФО та військового збору визначається у гривнях за курсом НБУ на дату нарахування такого доходу.

Як і в ситуації з виплатою дивідендів фізичним особам — резидентам, підприємство не нараховує та не сплачує авансового внеску з податку на прибуток.

Ставка ПДФО визначається залежно від того, хто виплачує такі дивіденди:

— нарахування дивідендів платниками податку на прибуток оподатковується за ставкою 5%;

— нарахування дивідендів неплатниками податку на прибуток (наприклад, платниками єдиного податку) оподатковується за ставкою 9%.

Якщо міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування передбачено звільнення від оподаткування доходів нерезидентів, отриманих на території України, то такі нерезиденти звільняються від сплати ПДФО та військового збору.

Але незалежно від того, були оподатковані такі дивіденди чи ні, вони обов'язково відображаються у податковому розрахунку за формою №1ДФ. Що означає необхідність отримання фізособою-нерезидентом реєстраційного номера облікової картки платника податків (який часто називають ІПН). Докладніше про цей номер читайте тут і тут.

Відмовитися від отримання такого номера фізособа-нерезидент не має можливості.

Згідно з Порядком №4, доходи фізичних осіб у вигляді дивідендів відображаються за ознакою доходу «109».

Виплата дивідендів юридичній особі — нерезиденту

При виплаті дивідендів юридичній особі — нерезиденту виникає обов'язок нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток (це стосується як платників податку на прибуток, так і платників єдиного податку) за правилами п. 57.1 ПКУ.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Якщо учасник-нерезидент є юридичною особою, виникає питання щодо сплати податку на доходи нерезидентів відповідно до п. 141.4 ПКУ. Дивіденди, які отримує такий нерезидент від резидента, оподатковуються цим податком згідно з пп. «б» пп. 141.4.1 ПКУ. Тож при виплаті дивідендів потрібно утримати з них податок за ставкою 15%. Однак така ставка може бути зменшена згідно з міжнародними договорами. Детальніше про це ми писали у відповіді на запитання про податок на репатріацію.

Податок на прибуток, не сплачений згідно з міжнародними договорами України, є податковою пільгою (код пільги 11020025 у Довіднику пільг №84/2) та відображається у звіті про пільги.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202465
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202471
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024279
  • Продаж товару нерезиденту на території України: у якій валюті слід вести розрахунки?
    Нерезидент купив пальне для заправки авто на АЗС на території України у бак власного автомобіля. З даним контрагентом є договірні відносини. Якою валютою – гривнею чи євро має розрахуватися контагент на поточний рахунок продавця?
    02.01.2024511
  • За якими курсами оприбуткувати імпортний товар, який був оплачений раніше?
    В 2021-2022 рр. підприємство повернуло дефектні товари іноземному постачальнику. В серпні 2023 р. постачальник надав кредит-ноту на ці товари на 1570,8 євро. В гривнях це 1570,8 * 33,9292 = 53295,99 грн. В липні 2023 р. отримали інвойс на нові товари - 27497,26 євро, оплатили на 1570,8 євро менше з врахуванням кредит-ноти. Курс на дату оплати – 40,4046 грн/євро, на суму 1047548,25 грн. Товар отримали 05.08.2023 р., в МД зазначена вартість товару 27497,26 євро та 1111015,79 грн, як в інвойсі. Як закрити рахунок 632 у валюті та в гривнях?
    18.08.2023261