Головна Усі консультації Держрегулювання ЗЕД

Оподаткування виплати дивідендів нерезиденту

Як оподатковується виплата дивідендів нерезиденту?

Оподаткування дивідендів залежить від того, є нерезидент юридичною чи фізичною особою. Розгляньмо обидва варіанти.

Виплата дивідендів фізичній особі — нерезиденту

Дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб — нерезидентів, оподатковуються за правилами, визначеними для фізичних осіб — резидентів пп. 170.10.1 ПКУ.

При нарахуванні дивідендів з доходу фізичних осіб утримується ПДФО та військовий збір. Оскільки такий дохід нараховується в іноземній валюті, то розмір ПДФО та військового збору визначається у гривнях за курсом НБУ на дату нарахування такого доходу.

Як і в ситуації з виплатою дивідендів фізичним особам — резидентам, підприємство не нараховує та не сплачує авансового внеску з податку на прибуток.

Ставка ПДФО визначається залежно від того, хто виплачує такі дивіденди:

— нарахування дивідендів платниками податку на прибуток оподатковується за ставкою 5%;

— нарахування дивідендів неплатниками податку на прибуток (наприклад, платниками єдиного податку) оподатковується за ставкою 9%.

Якщо міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування передбачено звільнення від оподаткування доходів нерезидентів, отриманих на території України, то такі нерезиденти звільняються від сплати ПДФО та військового збору.

Але незалежно від того, були оподатковані такі дивіденди чи ні, вони обов'язково відображаються у податковому розрахунку за формою №1ДФ. Що означає необхідність отримання фізособою-нерезидентом реєстраційного номера облікової картки платника податків (який часто називають ІПН). Докладніше про цей номер читайте тут і тут.

Відмовитися від отримання такого номера фізособа-нерезидент не має можливості.

Згідно з Порядком №4, доходи фізичних осіб у вигляді дивідендів відображаються за ознакою доходу «109».

Виплата дивідендів юридичній особі — нерезиденту

При виплаті дивідендів юридичній особі — нерезиденту виникає обов'язок нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток (це стосується як платників податку на прибуток, так і платників єдиного податку) за правилами п. 57.1 ПКУ.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Якщо учасник-нерезидент є юридичною особою, виникає питання щодо сплати податку на доходи нерезидентів відповідно до п. 141.4 ПКУ. Дивіденди, які отримує такий нерезидент від резидента, оподатковуються цим податком згідно з пп. «б» пп. 141.4.1 ПКУ. Тож при виплаті дивідендів потрібно утримати з них податок за ставкою 15%. Однак така ставка може бути зменшена згідно з міжнародними договорами. Детальніше про це ми писали у відповіді на запитання про податок на репатріацію.

Податок на прибуток, не сплачений згідно з міжнародними договорами України, є податковою пільгою (код пільги 11020025 у Довіднику пільг №84/2) та відображається у звіті про пільги.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / ЗЕД
Теги:
Дивіденди , Нерезиденти

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі