• Посилання скопійовано

Зміна виду діяльності – чи повідомляти податківців?

Чи повинен підприємець на III групі єдиного податку при додаванні нового виду діяльності в ЄДР, крім документів, поданих держреєстратору , подавати до ДПІ заяву про внесені зміни?

Згідно з п. 299.7 ПКУ до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника ЄП:

  1. прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця;
  2. реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті);
  3. податкова адреса суб’єкта господарювання;
  4. місце провадження господарської діяльності;
  5. обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності;
  6. ставка єдиного податку та група платника податку;
  7. дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;
  8.  дата реєстрації;
  9.  види господарської діяльності;
  10.  дата анулювання реєстрації.

У разі зміни відомостей, передбачених пп. 1 - 5 п. 299.7 ПКУ, вносяться зміни до реєстру платників ЄП в день подання платником відповідної заяви (п. 299.8 ПКУ). Але оскільки види діяльності зазначені у пп. 8 п. 299.7 ПКУ, то подавати окрему заяву в ДПІ підприємець не зобов’язаний

Однак у «ЗІР» (підкатегорія 107.11) міститься роз’яснення податківців, про те у який термін і в якому порядку необхідно подавати таку заяву – саме для ФОП III платників єдиного податку:

«Для забезпечення відображення у реєстрі платників єдиного податку достовірної інформації про види господарської діяльності, фізична особа підприємець платник єдиного податку третьої групи у разі зміни видів господарської діяльності протягом податкового (звітного) періоду повинна подати разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни, заяву про внесення змін до реєстру платників єдиного податку.»

Однак, на нашу думку, таке пояснення не зовсім правильне. У п. 298.6 ПКУ, на який спираються податківці у своєму роз’ясненні, зазначаючи що заява про внесення змін подається разом з податковою декларацією, вказано, що ця норма стосується лише змін податкової адреси суб'єкта господарювання або місця провадження господарської діяльності. Також у ПКУ не зазначається відповідальність для платників ЄП третьої групи, за несвоєчасне або неналежне подання заяви, щодо внесення змін до переліку видів господарської діяльності

Отже, як бачимо, прямої норми щодо необхідності подання єдинником третьої групи такої заяви ПКУ не містить. Однак міститься відповідальність щодо використання видів господарської, що не зазначені у реєстрі платників ЄП.

Тому, щоб через суперечки із податківцями не втратити статус платника ЄП та не сплачувати зайву суму цього податку (за подвійною ставкою) з доходу за таким видом діяльності, ФОП варто все ж таки цю заяву подати і зробити це до початку здійснення операцій за новим видом діяльності. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Чи може ФОП передати імпортовані товари безоплатно?
    ФОП на ІІІ групі ЄП імпортував товари медичного призначення з метою продажу в Україні, сплатив ПДВ на митниці. Чи може ФОП частину цих товарів безоплатно передати громадській організації, яка займається протезуванням наших воїнів?
    Сьогодні 10:0415
  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202430
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463