• Посилання скопійовано

У 2019 р. ФОП бажає знову стати «єдинником» ІІ групи: як це зробити?

ФОП три квартали був платником ЄП ІІ групи, а з IV кварталу 2018 р. перейшов на загальну систему. ФОП бажає знову повернутися на ІІ групу ЄП в І кварталі 2019 р. та застосовувати Книгу обліку доходів, зареєстровану у 2018 р. Як це зробити? Який порядок сплати ЄСВ?

Відповідно до пп. 298.1.1 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає заяву до контролюючого органу.

При цьому пп. 298.1.4 ПКУ встановлено, що суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування такого суб'єкта господарювання може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, ним дотримано вимоги, встановленої в п. 291.4 ПКУ.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 розд. XIV ПКУ.

При цьому, якщо суб'єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення ФОП, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження госпдіяльності за такий попередній календарний рік.

Порядок ведення Книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість затверджено наказом Мінфіну №579.

У п. 1 Порядку №579 зазначено, що відповідно до пп. 296.1.1 ПКУ ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку І та ІІ груп, а також платники єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів, у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи.

Книга ведеться за вибором платника податку в паперовому або в електронному вигляді.

Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, у якому здійснено останній запис (п. 7 Порядку №579).

Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Ані пп. 296.1.1 ПКУ, ані Порядок №579 не містять дозволу або заборони щодо застосування раніше зареєстрованої Книги у разі повернення ФОП на спрощену систему оподаткування.

У ситуації, що розглядається, для отримання відповіді ФОП може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

 

ЄСВ

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ для ФОП (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) ЄСВ нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі, якщо таким ФОП не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, він зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, ЄСВ нараховується на суми, що визначаються ними самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Нагадаємо, що мінімальний страховий внесок - це сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч.1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

 

Мінімальний страховий внесок:

  • з 01.01.2018 р. – 31.12.2018 р. становив 819,06 грн (3723 грн х 22%);
  • з 01.01.2019 р. – 31.12.2019 р. становитиме 918,06 грн (4173 грн х 22%), оскільки в 2019 році мінімальна зарплата у місячному розмірі з 1 січня встановлена у розмірі 4173 грн (ст. 8 Закону про Держбюджет-2019).

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Чи може ФОП передати імпортовані товари безоплатно?
    ФОП на ІІІ групі ЄП імпортував товари медичного призначення з метою продажу в Україні, сплатив ПДВ на митниці. Чи може ФОП частину цих товарів безоплатно передати громадській організації, яка займається протезуванням наших воїнів?
    Сьогодні 10:045
  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463