• Посилання скопійовано

Оприбуткування товарів від постачальника за однією номенклатурою: облікові моменти

Підприємство реалізує товар через касовий апарат, за готівку, кінцевому споживачеві. Чи можна оприбуткувати всі товари від постачальника за однією номенклатурою? Чи є порушенням такий вид обліку?

Запитання: 

Підприємство реалізує товар через касовий апарат, за готівку, кінцевому споживачеві. Чи можна оприбутковувати всі товари від постачальника за однією номенклатурою «Товари в асортименті» з кількістю 1 та ціною згідно суми за документом поставки, а подальшу реалізацію здійснювати за номенклатурою «Товари в асортименті» та кількістю згідно частки проданого товару. Чи є такий вид обліку порушенням?

Відповідь:

Для вирішення цього питання, перш за все звернемось до Закону  про бухоблік. Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. Тобто, приходимо до висновку, що облік на підприємстві повинен здійснюватись на підставі даних, що зазначені у первиних документах. Оприбуткування товарів з номенклатурою, що відмінна від номенклатури зазначеної у первинному документі, призводить до порушення цієї статті.

Також такий облік (як зазначено у питанні), веде до унеможливлення виконання ст. 10 вищезазначеного закону, згідно якої підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінку, а при відсутності пономенклатурного обліку товарів проводити таку інвентаризацію не можливо. До того ж такий метод обліку який наведено у даному питані призводить до перекручування бухгалтерської звітності, так як унеможливлює ідентифікацію товару та призводить до викривлення інформацію про кількість і ціну товарів.

Наступним документом, який пояснює методику обліку надходження на підприємство, є П(С)БО 9 «Запаси». Так відповідно до п. 7 встановлено, що одиницею бухобліку запасів є їх найменування або однорідна група (вид). Тобто цей пункт надає деяке послаблення щодо обліку оприбуткування товарів, але не знімає обов’язку, що оприбуткований товар повинен відповідати назвам у первинних документах. Тобто товари, що мають незначні відмінності, що не стосуються їх функціоналу можуть бути оприбутковані однією групою, але у відповідності до назви зазначених у первинному документі.

Однак, для використання обліку товарів за однорідними групами, згідно з п. 1.4 методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, необхідно скласти розпорядчий документ, в якому будуть зазначені правила та порядок аналітичного обліку запасів та натуральної одиниці виміру запасів.

Тож підсумовуючи вищенаведене приходимо до висновку, що підприємство повинно вести облік запасів при придбанні чи реалізації у кількості, ціні та номенклатурі відповідно до первинних документів, з можливістю групувати однорідні товари у групи, згідно складеного на підприємстві розпорядчого документа.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202413
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202450
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202411
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202473