Запитання:
Підприємство реалізує товар через касовий апарат, за готівку, кінцевому споживачеві. Чи можна оприбутковувати всі товари від постачальника за однією номенклатурою «Товари в асортименті» з кількістю 1 та ціною згідно суми за документом поставки, а подальшу реалізацію здійснювати за номенклатурою «Товари в асортименті» та кількістю згідно частки проданого товару. Чи є такий вид обліку порушенням?
Відповідь:
Для вирішення цього питання, перш за все звернемось до Закону про бухоблік. Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. Тобто, приходимо до висновку, що облік на підприємстві повинен здійснюватись на підставі даних, що зазначені у первиних документах. Оприбуткування товарів з номенклатурою, що відмінна від номенклатури зазначеної у первинному документі, призводить до порушення цієї статті.
Також такий облік (як зазначено у питанні), веде до унеможливлення виконання ст. 10 вищезазначеного закону, згідно якої підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінку, а при відсутності пономенклатурного обліку товарів проводити таку інвентаризацію не можливо. До того ж такий метод обліку який наведено у даному питані призводить до перекручування бухгалтерської звітності, так як унеможливлює ідентифікацію товару та призводить до викривлення інформацію про кількість і ціну товарів.
Наступним документом, який пояснює методику обліку надходження на підприємство, є П(С)БО 9 «Запаси». Так відповідно до п. 7 встановлено, що одиницею бухобліку запасів є їх найменування або однорідна група (вид). Тобто цей пункт надає деяке послаблення щодо обліку оприбуткування товарів, але не знімає обов’язку, що оприбуткований товар повинен відповідати назвам у первинних документах. Тобто товари, що мають незначні відмінності, що не стосуються їх функціоналу можуть бути оприбутковані однією групою, але у відповідності до назви зазначених у первинному документі.
Однак, для використання обліку товарів за однорідними групами, згідно з п. 1.4 методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, необхідно скласти розпорядчий документ, в якому будуть зазначені правила та порядок аналітичного обліку запасів та натуральної одиниці виміру запасів.
Тож підсумовуючи вищенаведене приходимо до висновку, що підприємство повинно вести облік запасів при придбанні чи реалізації у кількості, ціні та номенклатурі відповідно до первинних документів, з можливістю групувати однорідні товари у групи, згідно складеного на підприємстві розпорядчого документа.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити