Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Цільове фінансування майбутніх витрат: що в обліку?

Неприбуткова релігійна організація отримує добровільну пожертву, а потім організація перераховує ці кошти іншій організації теж у вигляді добровільних пожертв. Які проведення слід робити при отриманні та перерахуванні пожертви? Чи застосовується рахунок 48?

Із п. 1 Порядку № 1222 випливає, що це благодійні (добровільні) внески й пожертви від юросіб і фізосіб. Благодійником  може бути дієздатна фізособа чи юрособа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи кілька видів благодійної діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про благодійність).

Види благодійної діяльності визначено ст. 5 Закону про благодійність. Серед них і безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна. Бенефіціарами називають набувачів благодійної допомоги (фізособа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержують допомогу від благодійників для досягнення цілей, визначених Законом про благодійність.

Цільове фінансування та цільові надходження – це кошти чи майно, які надходять на фінансування та здійснення конкретних програм заходів, і їх використання та забезпечення статутної діяльності обумовлені окремими законодавчими, нормативними актами, а також статутними документами. Цілі, на які повинні використовуватися кошти неприбуткової організації, зазначаються в статутних документах та кошторисі неприбуткової організації.

Таким чином, кошти цільового фінансування і цільових надходжень — це кошти, які підприємство отримує на чітко визначену мету (згідно з установленими умовами витрачання, затвердженими планами та кошторисами тощо).

Тож, якщо в статуті релігійної організації чи інших внутрішніх документах прописано, що всі добровільні пожертви вона отримує на здійснення певних конкретних цілей, то тоді маємо справу із цільовим фінансуванням.

Оскільки відповідно до умов питання релігійна організація спочатку отримує кошти, а вже потім їх передає, то тоді розглядаємо особливості бухобліку цільового фінансування майбутніх витрат.

У такому раз у бухобліку доходи визнаються не одразу, тобто в момент отримання цільових коштів і до початку їх використання доходу не виникає. У міру витрачання цільові кошти включають до доходів у тих звітних періодах, у яких понесено витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 П(С)БО 15).

Відповідно до Інструкції №291, такі надходження відображаються за Кт субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень». За Дт субрахунку 484 відображаються використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.

Може статися ситуація, коли виникне невикористаний залишок цільового фінансування на кінець звітного періоду, тобто буде сальдо за Кт 484. Він може бути зменшений (списаний) у наступних звітних періодах, коли він буде використаний або повернутий надавачу. Тобто немає необхідності обов’язково списувати залишок на рахунку 48, який утворився на кінець звітного періоду.

Отже, бухгалтерські записи можуть бути такими:

  • Дт 311 Кт 484 - отримання грошової пожертви;
  • Дт 685 Кт 311 – перераховано пожертву іншій організації;
  • Дт 949 Кт 685 – визнано витрати у сумі пожертви;
  • Дт 484 Кт 718 - на частину використаного цільового фінансування визнано дохід.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Екатерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Неприбыльные учреждения , Учет

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме