• Посилання скопійовано

Позовну давність належить відлічувати від зазначеного терміну оплати товару, вказаного у договорі

Як визначити дату списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності?

Період включення кредиторської заборгованості до складу доходу платника ЄП — це той звітний період, у якому минув строк позовної давності (п. 292.6 ПКУ). Нагадаємо, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Але статтею 258 ЦКУ передбачено спеціальну позовну давність, тому з цього правила є винятки (1). Крім того, буде помилкою вважати, що початок відліку строку позовної давності припадає на момент виникнення кредиторської заборгованості. Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦКУ, «за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.


 

--1--

Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: у зв’язку з недоліками проданого товару (ст. 681 ЦКУ), про розірвання договору дарування (ст. 728 ЦКУ), у зв’язку з перевезенням вантажу, пошти (ст. 925 ЦКУ) тощо (див. ст. 258 ЦКУ).

За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку».

Відповідно до статей 261 та 530 ЦКУ, позовну давність належить відлічувати від зазначеного терміну оплати товару, вказаного у договорі. Якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦКУ). Якщо у договорі строк виконання зобов'язань не встановлено, позовна давність відлічується з восьмого дня після надіслання кредитором вимоги про виконання зобов'язання. Отже, умови договору щодо визначення терміну про оплату товару для розгляду нашого питання відіграють важливу роль в оподаткуванні.

Розглянемо на прикладі перебіг строку позовної давності за кредиторською заборгованістю покупця (платник ЄП отримав товар, але вчасно не розрахувався), що залишилася непогашеною після закінчення терміну позовної давності.

Приклад. Підприємство — платник ЄП за договором поставки отримало товари на суму 24000,00 грн. (у т. ч. ПДВ — 4000,00 грн.). За умовами договору товар має бути оплачено протягом календарного місяця з моменту отримання. Товар отримано 15.04.2011 р. Початок відліку строку позовної давності — 15.05.2011 р. Закінчення терміну позовної давності у разі несплати заборгованості та відображення в обліку особи на спрощеній системі оподаткування — 15.05.2014 р. Датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»