• Посилання скопійовано

Втрачені документи та виробнича нерухомість в зоні АТО

У 2014 р. через збройний конфлікт в місті, де знаходиться підприємство, зруйновано його виробничий цех. Через це декларації з податку на прибуток за 2013 - 2016 рр. підприємство не подало. Документацію (в тому числі - книги по зарплаті) втрачено. Яка відповідальність за це? Чи треба поновлювати книги по зарплаті?

Спочатку нагадаємо, що при складенні Акту перевірки  у п.2.2 розділу ІІ. "Загальні положення" зазначається наступне: 

«2.2. У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність платника податків були (є):

- керівник _________________________________________________________________ 

  (посада, П. І. Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків 

________________________ за період з ___.___.____ по ___.___.____ (або по день підписання 

або номер та серія паспорта)

акта перевірки) згідно з наказом (іншого документа про призначення) від ___.___.____ №____. Наказ (інший документ) про звільнення від ___.___.____ №_______;

 

- головний бухгалтер ______________________________________________________

(П. І. Б., реєстраційний номер облікової картки платника податків 

_______________________ за період з ___.___.____. по ___.___.____ (або по день підписання

або номер та серія паспортаІ)

 акта перевірки), наказ керівника __________________ про призначення від ___.___.____ №_____. Наказ керівника _______________  (П. І. Б.) про звільнення від ___.___.____ №_____).”

Загалом, головний бухгалтер відповідає за ведення обліку згідно з вимогами законодавства, а за правильну організацію обліку відповідальність несе керівник установи (ч. 2 і 3 ст. 8 Закону про бухоблік). 

Відтак,  керівник та головний бухгалтер є  посадовими особами (лист Мінпраці від 02.11.2006 р. №309/13/133-06) та несуть відповідальність у відповідності до вимог ст. 130-136 КЗпП як посадові особи, що виключає їх відповідальність за порушення, які вчинені ними до прийняття їх на відповідну посаду на підприємстві. Те ж стосується й адміністративної та кримінальної відповідальності за результатами проведеної фіскальними органами перевірки.

Тим більше, коли йдеться про власника підприємства - учасник (засновник) юрособи не відповідає за зобов'язання юрособи, а юрособа не відповідає за зобов'язання її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом (ч. 3 ст. 96 ЦКУ).

Щодо книг по зарплаті (хоча у бухобліку використовують відомості про виплату зарплати як первинні документи), то тут слід згадати про те, що відсутність первинних документів про зарплату означатиме відсутність підтвердження правильності даних, які зазначалися роботодавцем у звітності до ПФУ. А це означатиме, що під сумнів будуть поставлені не тільки звітність щодо сум, які сплачувалися до ПФУ, а і персоніфіковані дані працівників, які впливають на їх пенсії (за правильність яких роботодавець теж несе відповідальність).

Загалом, нагадаємо, що відповідно до ст. 3 Закону №1669 органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері госпдіяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабміном критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження госпдіяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Слід звернути увагу, що незабезпечення платником податків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків тягне за собою накладення штрафу у розмірах, визначених п. 121.1 ПКУ.

Водночас відповідно до ст. 10 Закону №1669 протягом терміну дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Проте норми ПКУ не передбачають права платника податків не виконувати вимоги ст. 44 ПКУ у випадках дії обставин непереборної сили. Таким чином, відповідно до п. 44.5 ПКУ платник податків повинен забезпечити відновлення та надання контролюючому органу зазначених вище документів.

Разом з тим, відповідно до п. 7 розділу I Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. №879 у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником підприємства, обов'язково проводиться інвентаризація активів та зобов'язань, що перебувають на балансі суб'єкта господарювання.

При цьому згідно з п. 8 Положення №879 підприємства, що знаходяться на тимчасово окупованій території та/або на території проведення антитерористичної операції (або їх структурні підрозділи (відокремлене майно) перебувають на зазначених територіях), проводять інвентаризацію у випадках, обов'язкових для її проведення, тоді, коли стане можливим забезпечити безпечний та безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, в яких відображені зобов'язання та власний капітал цих підприємств.

Зазначені підприємства зобов'язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, та відобразити результати інвентаризації в бухобліку відповідного звітного періоду.

Водночас, особливості обліку та сплати податків підприємств, які станом на 14.04.2014 року опинились в зоні проведення АТО, визначені у п. 38 підпрозділу 10  Розділу ХХ  ПКУ.

Так, відповідно до п. 38.2 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ на період проведення антитерористичної операції для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких станом на 14 квітня 2014 року була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 1 січня 2017 року не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територію України:

  • зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14 квітня 2014 року грошових зобов'язань;
  • зупиняється застосування норм статей 59, 60 (в частині податкових вимог), 87 - 101 ПКУ.

Відлік строку давності, визначений ст. 102 ПКУ, зупиняється на період, протягом якого до платників податків, зазначених у цьому підпункті, не застосовувалися заходи стягнення, передбачені статтями 59, 60, 87 - 101 ПКУ.

Відповідно до п. 38.11 підрозділу 10 Розділу ХХ  ПКУ  тимчасово, до завершення проведення антитерористичної операції, до платників податків/податкових агентів, які провадили госпдіяльність на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень ст. 44 ПКУ застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підстави неможливості пред'явлення первинних документів:

  • первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані) у зв'язку з проведенням антитерористичної операції;
  • первинні документи знаходяться на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізосіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків / податковий агент за місцем свого обліку подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів до завершення проведення антитерористичної операції запроваджується мораторій на проведення будь-яких перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 121
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202481
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273