• Посилання скопійовано

За порушення законодавства з праці передбачено 4 види відповідальності

Новостворене підприємство не проводить госпдіяльності. Але є директор, який підписує пусті звіти. В табелі проставляються прочерки. Зарплата йому не нараховується. Яка відповідальність за таке порушення?

Запитання: Новостворене підприємство не проводить госпдіяльності. Але є директор (не засновник), який оформлений з першого дня існування ТОВ та підписує пусті звіти. В табелі проставляються прочерки. Нараховувати йому зарплату можливості нема. Чи може хтось проводити перевірку даного не нарахування? Яке покарання можливе за таке порушення?

Відповідь: На сьогоднішній день було оприлюднено чимало роз’яснень щодо того, що директор підприємства, навіть такого, що не проводить господарську діяльність, є найманим працівником, а отже має право на оплату його праці, а для його працедавця-підприємства нараховувати і виплачувати таку зарплату є обов’язком, від якого його не може позбавити ані важкий фінансовий стан, ані навіть небажання самого працівника отримувати оплату власної праці.  Про це, зокрема, йдеться у листах Держкомпідприємництва від 15.04.2011 р. № 3559, Мінсоцполітики від 07.02.2012 р. № 113/13/84-12 тощо.  

Оплата праці – це частина трудових відносин між працівником та працедавцем. Отже, контролюють факт здійснення оплати праці, в першу чергу, Держпраці, але крім того, ДФСУ, державні фонди обов’язкового страхування, та, в разі необхідності, і прокуратура. При цьому кожен з зазначених органів здійснює перевірку факту нарахування і виплати заробітної плати зі своїх причин і підстав. Так, Держпраці, хоч і має право проводити планові перевірки, насправді приходить на невеликі непрацюючі підприємства дуже нечасто. Ще рідше приходить із перевірками прокуратура. Як правило, ці органи втручаються у трудові відносини лише за наслідками перевірок інших органів, та/або за скаргами самих працівників. Натомість ДФСУ (Державна фіскальна служба України, як замінила собою Міндоходів України) контролює нарахування і виплату зарплати не з метою виконання працедавцем вимог законодавства з праці, а з метою контролю за своєчасністю та повнотою сплати податків та зборів із такої зарплати, як доходу фізособи-працівника. Те саме стосується і державних фондів обов’язкового страхування, які перевіряють правильність нарахування та сплати ЄСВ (з метою встановлення страхового стажу) тощо.  

За порушення законодавства з праці передбачено 4 види відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна і кримінальна. 

Дисциплінарна відповідальність регулюється ст. 147 Кодексу законів про працю України. За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 

1) догана; 

2) звільнення. 

Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення. Отже, за рішенням засновників до такого директора може бути застосовано догану або звільнення у якості дисциплінарного покарання за невиплату заробітної плати (так, навіть самому собі). 

Матеріальна відповідальність передбачає відшкодування працівникові, права якого були порушені, прямої матеріальної шкоди, нанесеної працедавцем. В цьому випадку шкода покривається за рахунок компенсації за несвоєчасно виплачену зарплату. Така компенсація виплачується у порядку, встановленому постановою КМУ від 20.12.1997 р. № 1427.  

Адміністративна відповідальність за порушення порядку оплати праці передбачена ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вона передбачає сплату штрафу у розмірі  від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, 510 – 1700 грн.). І сплачувати такий штраф доведеться знову ж таки самому директору – як посадовій особі, на яку покладено обов’язок контролю за своєчасністю нарахування та виплати зарплати. 

Кримінальна відповідальність у вашому випадку директору навряд загрожуватиме, оскільки вона встановлюється при навмисній невиплаті зарплати і при значних розмірах такої невиплати. Крім того, така відповідальність не встановлюється в тому випадку, якщо заборгованість та компенсація за несвоєчасну виплату зарплати буде виплачено працівникові до того, як буде прийнято відповідне рішення суду.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Чи може Держпраці накладати штрафи при перевірці протягом або після закінчення воєнного стану?
    Чи може Держпраці при перевірці, зараз або після закінчення воєнного стану, накласти штрафи за неправильне нарахування відпускних, які припадають на період дії воєнного стану?
    26.04.2024503
  • Період для виплати зарплати у ФОПа: штрафи
    Якщо у ФОП є наказ про виплату зарплати 15 і 30 (31) числа місяця, чи є він аргументом при перевірці? Зарплата за березень 2024 р. була виплачена 29.03.2024 р., а зарплата за І половину квітня буде виплачена 15.04.2024 року (це вже 17 днів). Це буде порушенням строків виплати? Які можуть бути штрафні санкції?
    15.04.20241171
  • Відповідальність за несвоєчасну виплату компенсації працівникам
    У зв'язку з військовою агресією рф підприємство з 01.04.2022 р. призупинило дію трудових договорів з працівниками. При бажанні працівників звільнитися підприємство звільняє працівників, але компенсацію за невикористані дні відпустки не виплачує через відсутність коштів. Яка відповідальність підприємства за невиплату компенсації за невикористану відпустку?
    01.04.20241 137
  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20242 541
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.2024105