Нагадаємо, що фізособа може виконувати роботу (надавати послуги) як за трудовим, так і за цивільно-правовим договором. При цьому, як показує остання практика, Управління Держпраці в окремих випадках вважають, що оформленням договорів цивільно-правового характеру роботодавці намагаються приховати трудові відносини, чим порушуються права працівників.
Наприклад, в одній із справ, що розглядались в суді, суд зазначив: "...укладений цивільно-правовий договір містить ознаки трудового договору. Згідно матеріалів справи, встановлено, що посада головного бухгалтера наявна в штатному розписі підприємства та здійснювався облік робочого часу головного бухгалтера, яка фактично виконувала обов'язки по цивільно-правовому договорі, що не властиве такому договору. Тобто укладений договір маскував дійсні відносини між сторонами, внаслідок чого ОСОБА_3 не отримувала прав та гарантій, передбачених КзпП".
При цьому, в такому разі (як наслідки виявленого порушення) можуть бути застосовані як адмінвідповідальність, так й відповідальність за ст. 265 КЗпП.
З огляду на ситуацію, описану у запитанні, між фізособою та держустановою був укладений договір про надання послуг з обслуговування комп'ютерної техніки. Такі послуги мають певну специфіку — вони надаються на постійній основі та прив’язані до робочого графіку держустанови та трудового розпорядку робочого дня. Відтак, у держустанови є певна небезпека визнання такого договору саме трудовим, а не цивільно-правовим з негативними наслідками для роботодавця (керівника такої держустанови). Тому, й пропонується зробити перерву після шести місяців (шість місяців обрано на розсуд керівника — чинне законодавство таких строків не містить).
Хоча на нашу думку, саме специфіка надання послуг з обслуговування комп'ютерної техніки на постійні та регулярній основі й говорить про тривалість укладення цивільно-правового договору. Втім, будь-які договірні відносини виникають за домовленість сторін, якщо така домовленість не досягнута, договір є неукладеним.
Порада: звернутись до фахівців (юристів, адвокатів) та скласти договір правильно, щоби уникнути у ньому положень, які могли би ототожнювати його з трудовим.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити