• Посилання скопійовано

Цивільно - правовий договір - не трудовий, навіть за умов кількаразового переукладення чи пролонгації

Фізособа займається обслуговуванням комп'ютерної техніки за цивільно - правовим договором в державній установі. Кадровик управління повідомив про те, що після 6-ти місяців співпраці потрібно зробити перерву. Якими нормами діючого законодавства оперує кадровик?

Нагадаємо, що фізособа може виконувати роботу (надавати послуги) як за трудовим, так і за цивільно-правовим договором. При цьому, як показує остання практика, Управління Держпраці в окремих випадках вважають, що оформленням договорів цивільно-правового характеру роботодавці намагаються приховати трудові відносини, чим порушуються права працівників.

Наприклад, в одній із справ, що розглядались в суді, суд  зазначив: "...укладений цивільно-правовий договір містить ознаки трудового договору. Згідно матеріалів справи, встановлено, що посада головного бухгалтера наявна в штатному розписі підприємства та здійснювався облік робочого часу головного бухгалтера, яка фактично виконувала обов'язки по цивільно-правовому договорі, що не властиве такому договору. Тобто укладений договір маскував дійсні відносини між сторонами, внаслідок чого ОСОБА_3 не отримувала прав та гарантій, передбачених КзпП".

При цьому, в такому разі (як наслідки виявленого порушення) можуть бути застосовані як адмінвідповідальність, так й відповідальність за ст. 265 КЗпП.

З огляду на ситуацію, описану у запитанні, між фізособою та держустановою був укладений договір про надання послуг з обслуговування комп'ютерної техніки. Такі послуги мають певну специфіку — вони надаються на постійній основі та прив’язані до робочого графіку держустанови та трудового розпорядку робочого дня. Відтак, у держустанови є певна небезпека визнання такого договору саме трудовим, а не цивільно-правовим з негативними наслідками для роботодавця (керівника такої держустанови). Тому, й пропонується зробити перерву після шести місяців (шість місяців обрано на розсуд керівника — чинне законодавство таких строків не містить).

Хоча на нашу думку, саме специфіка надання послуг з обслуговування комп'ютерної техніки на постійні та регулярній основі й говорить про тривалість укладення цивільно-правового договору. Втім, будь-які договірні відносини виникають за домовленість сторін, якщо така домовленість не досягнута, договір є неукладеним. 

Порада: звернутись до фахівців (юристів, адвокатів) та скласти договір правильно, щоби уникнути у ньому положень, які могли би ототожнювати його з трудовим.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Доплати за гіг-контрактами та оформлення результатів робіт
    Резидент Дія Сіті має укладені гіг-контракти, згідно з якими проводиться нарахування доходів виконавцям. Планується, крім винагороди за гіг-контрактом, виплачувати виконавцям додаткову винагороду або доплату. Чи обов’язково оформляти акт виконаних робіт виконавцям по гіг-контракту? Яким чином оформлюються доплати гіг-контрактникам? Яка ставка ПДФО застосовується на доплату до гіг-контракту?
    02.10.202434
  • Договір підряду: повідомлення в ТЦК та оподаткування винагороди
    ТОВ на ЄП укладає договір підряду з фізособою, чоловіком призовного віку, на надання послуг з перевезення. Чи подавати інформацію про таку фізособу в ТЦК та СП? Чи утримувати з суми винагороди за надані послуги ПДФО та ВЗ та нараховувати ЄСВ? Якщо сплачувати ЄСВ, чи буде цій фізособі нараховуватися стаж для пенсії?
    23.05.20241 248
  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021166
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 199
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219451