• Посилання скопійовано

Пільгові пенсії: порядок відшкодування

Чому повинно підприємство відшкодовувати пільгову пенсію матері 5-х дітей, якщо вона на даному підприємстві пропрацювала 6 місяців?

Відповідно до п. “ж” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей (зокрема всиновлених ), незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 16 травня 1992 року №244 передбачено, що  жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей  до 14- річного віку, зокрема всиновлених, пенсія на пільгових умовах призначається незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних  пільгових умовах мають жінки, які зайняті на  постійній  роботі  у сільськогосподарському   виробництві   у   колгоспах, державних господарствах,   міжгосподарських   підприємствах,   кооперативах, орендних  колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно  від  форм  власності  та господарювання.


Обов'язковою умовою для призначення пенсії таким жінкам є їхня зайнятість на час звернення за призначенням такої пенсії на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, на міжгосподарських підприємствах, у кооперативах, орендних колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.

Тобто, якщо жінка звертається за призначенням пенсії та не працює чи працює не в сільському господарстві, права на пільгову пенсію незалежно від віку вона не матиме.

Для призначення пенсії така працівниця звертається до відділення ПФУ за місцем проживання. І виплачується ця пенсія їй не підприємством, а ПФУ на загальних підставах

Водночас, згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інші установ та організацій, об'єднань громадян та інших юросіб, а також фізосіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; їх філій, відділень та інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юрособи, та розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, об’єктом сплати збору є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 

Тобто, якщо така пільгова пенсія призначена працівниці до досягнення пенсійного віку, то підприємство зобов’язане компенсувати державі витрати на виплату такої пенсії та її доставку.  Щодо розміру такої компенсації, вам слід звернутися до органу ПФУ, який цю пенсію призначив та виплачує. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Пенсії

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Пенсії»