Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування тимчасово, до прийняття відповідного закону, жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється за окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом про пенсійне забезпечення.
ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЙ ЖІНКАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ВИРОБНИЦТВІ
Відповідно до пп. «ж» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей (у тому числі усиновлених), незалежно від віку і трудового стажу згідно з Порядком №244.
ПІДТВЕРДЖЕННЯ ФАКТУ РОБОТИ ЖІНКИ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ВИРОБНИЦТВІ
Факт роботи жінки у сільськогосподарському виробництві підтверджується трудовою книжкою. Право на пенсію на пільгових умовах мають жінки, зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
Працівники, зайняті на роботах у колективних сільськогосподарських підприємствах або зайняті як робітники у радгоспах, на підсобних сільськогосподарських підприємствах заводів, фабрик, відгодівельних пунктів, птахофабрик, кінних і племінних заводів, що виробляють сільськогосподарську продукцію, також вважаються працівниками сільськогосподарського виробництва.
Ця пенсія призначається незалежно від віку жінки та наявного трудового стажу.
Основною умовою є наявність не менше ніж п’яти дітей, остання з яких має досягти 14-річного віку, і те, що на час звернення за призначенням пенсії жінка обов’язково повинна бути зайнята на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві.
Слід зазначити, що таку пенсію не може бути призначено батьку, який працює у сільському господарстві, оскільки ця норма застосовується лише для матерів.
ОБЧИСЛЕННЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ
Страховой стаж до 01.01.2004 р. визначається згідно з нормами Закону про пенсійне забезпечення на підставі трудової книжки, довідок про періоди роботи, диплома, свідоцтва про народження дітей тощо.
А після цієї дати страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (тобто періоди, коли особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і коли за неї було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України).
ДОКУМЕНТИ, ЯКИМИ ПІДТВЕРДЖУЄТЬСЯ ФАКТ НАРОДЖЕННЯ ТА ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ
Пунктом 24 Порядку №22-1 передбачено, що при призначенні пенсій багатодітним батькам факт народження дітей встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а їх виховання до зазначеного віку — на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.
ПЕРЕДАЧА ПРАВА МАТЕРІ НА ПРИЗНАЧЕННЯ ДОСТРОКОВОЇ ПЕНСІЇ БАТЬКУ (У 55 РОКІВ)
Для того щоб батьку було призначено пенсію (у 55 років), подається заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, які підтверджують її відсутність (свідоцтво органу РАГС про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо).
Документом, що засвідчує родинні стосунки, є паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї, а також рішення суду.
При цьому законодавством не передбачено право на призначення пенсії батьку та матері одночасно.
РОЗМІР ПЕНСІЇ
Розмір пенсії за віком вищезазначеним особам визначається згідно з нормами Закону про пенсійне страхування, тобто залежить від наявного страхового стажу та заробітної плати особи.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити