Аліменти за рішенням суду присуджуються у частці від доходу або у твердій грошовій сумі (ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу).
Один із батьків може подати заяву за місцем роботи про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві (ч. 1 ст. 187 Сімейного кодексу).
Відповідно до ч. 3 ст. 187 Сімейного кодексу, на підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути відраховані і тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину заробітної плати, пенсії, стипендії, а також якщо з нього вже стягуються аліменти на іншу дитину.
Заборгованість за аліментами, які стягуються відповідно до статті 187 цього Кодексу, погашається за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання або стягується за рішенням суду (ч. 3 ст. 194 Сімейного кодексу).
Поряд з цим згідно з ст. 70 Закону Про виконавче провадження, розмір аліментів, які утримуються із зарплати, не може перевищувати 50%, а в разі аліментів на неповнолітніх дітей – 70% зарплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Закону Про виконавче провадження, у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа - підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.
З наведеного вище випливає, що аліменти повинні утримуватися із зарплати, в тому числі на підставі заяви працівника. Причому в заяві працівник може зазначити про утримання аліментів без дотримання визначеного законодавством обмеження (50% чи 70%). Фактично за заявою працівника на аліменти може бути направлено всю заробітну плату працівника, яка належить йому до виплати після утримання податків. А якщо утриманої суми для виплати аліментів не вистачає, підприємство має нараховувати працівнику заборгованість з виплати аліментів.
Так от саме цю заборгованість, на наш погляд, працівник і може внести в касу підприємства. А підприємство перерахує її за призначенням. Жодної заборони стосовно цього законодавство не містить. Оформити таке внесення, окрім прибуткового касового ордеру, доречно заявою працівника.
Як відобразити внесену у касу суму аліментів у Звіті про здійснені відрахування та виплати (додаток 9 до Інструкції з організації примусового виконання рішень)?
Чинним законодавством цей аспект не врегульовано. На наш погляд, слід заповнювати таким чином.
У графі «Відсоток (частка) стягнення» показується сума, яку потрібно стягнути.
У графі «Утримана сума» - сума, яку утримали із зарплати і яку працівник вніс в касу та яку перерахували за призначенням.
У графі «Примітка» доречно зазначити, що в графі «Утримана сума» зазначено в тому числі борг з аліментів в такій-то сумі, які працівник вніс в касу.
В бухгалтерському обліку відображають проводками:
- Дт 301 Кт 685 – внесення працівником суми аліментів в касу;
- Дт 685 Кт 311 – перерахування аліментів одержувачу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити