• Посилання скопійовано

Придбання автомобіля у фізособи - збір до ПФУ

Підприємство купує легковий і вантажний автомобілі у фізособи. Чи треба при цьому сплачувати внесок до ПФУ і якщо так, то в якому розмірі і кому — покупцю чи продавцю?

Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону №400-1, підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, так само як і фізособи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в підрозділах Державтоінспекції МВС України, є платниками збору до ПФУ. Не поширюється обов'язок сплати такого збору на випадки забезпечення легковими автомобілями інвалідів відповідно до законодавства (тобто за рахунок коштів бюджету та державних цільових фондів) і успадкування легкових автомобілів за законом.

---------1------------

Закон України від 26.06.97 р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Зверніть увагу на те, що з 28.06.2012 р. Законом України №4911-VI до Закону №400 було внесено зміни щодо порядку сплати збору за операціями відчуження легкових автомобілів. До цього сплачувати збір треба було при кожному відчуженні, і платником збору була особа, яка відчужує автомобіль.

------------------------


Таким чином, щодо вантажного автомобіля можна сказати відразу й однозначно: збір до ПФУ під час його придбання не сплачується ні продавцем, ні покупцем.

Що ж до легкового автомобіля, то можливі два варіанти.

Якщо підприємство придбаває вживане легкове авто, то збір до ПФУ, як правило, не сплачується (знову ж таки, ні продавцем, ні покупцем). Винятком може бути операція з придбання вживаного автомобіля, імпортованого на митну територію України, який ще не використовувався в Україні як транспортний засіб. Це пов'язано з тим, що для того, щоб використовувати легковий автомобіль за призначенням (тобто їздити на ньому), такий автомобіль обов'язково повинен був перебувати на обліку (бути зареєстрованим) у підрозділі Державтоінспекції МВС України (ст. 34 Закону від 30.06.93 р. №3353-XII «Про дорожній рух», далі — Закон №3353). Чинну інструкцію про порядок здійснення такої реєстрації затверджено наказом МВС України від 11.08.2010 р. №379. Згідно з п. 1.3 Iнструкції перша реєстрація транспортного засобу (у тому числі легкового автомобіля) — це реєстрація, що здійснюється уповноваженими держорганами України (у нашому випадку йдеться про Державтоінспекцію МВС України) щодо такого транспортного засобу в Україні вперше. Якщо легкове авто раніше було зареєстроване на території України, в тому числі тимчасово, або перебувало на відомчому обліку, подальші випадки його реєстрації в Україні не вважаються першими.

Тільки в тому разі, якщо легковий автомобіль не був раніше зареєстрований в Державтоінспекції МВС України, підприємство, набуваючи його, зобов'язане сплатити внесок ПФУ. Порядок сплати збору до ПФУ в такому разі затверджено постановою КМУ від 03.11.98 р. №1740 (далі — Порядок №1740). Згідно з п. 8 ст. 4 Закону №400 і п. 13 Порядку №1740, збір до ПФУ сплачується залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної виходячи з первинних документів (у даному випадку — договору купівлі-продажу), у розмірі:

— 3%, якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня звітного року (189255,00 грн у 2013 р.);

— 4%, якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня звітного року (від 189255,01 до 332630,00 грн у 2013 р.);

— 5% якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня звітного року (від 332630,01 грн у 2013 р.).

Терміни сплати цього збору законодавчо не встановлені. Проте власники транспортних засобів, які мають на меті використовувати їх за призначенням, а не придбали їх для подальшого перепродажу, зобов'язані зареєструвати транспортні засоби, що їм належать, протягом 10 днів після придбання (ст. 35 Закону №3353). Згідно з п. 14 Порядку №1740, органи Державтоінспекції МВС України здійснюють реєстрацію легкових автомобілів тільки за умови сплати збору до ПФУ, що підтверджено відповідним документом. Таким чином, сплатити збір до ПФУ треба до подання документів про першу реєстрацію легкового автомобіля в територіальних підрозділах Державтоінспекції МВС України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 120
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023165
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231