• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога на оздоровлення

Колективним договором передбачено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати за 2 попередні місяці. Чи можна керуватись колдоговором? Чи обов’язковим є Порядок №100 (розрахунок за 12 місяців)?

Зазначимо, що така матеріальна допомога характерна для державних та бюджетних установ. Законодавство про працю не гарантує працівникам підприємств приватної форми власності виплату матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки. Однак роботодавець може передбачити додаткові гарантії працівникам у колективному договорі (ч. 3 ст. 13 КЗпП).

Умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод (ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Закону №3356). Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки (ч. 1 ст. 9 Закону №3356).

Окрім колективного договору, виплату матеріальної допомоги на оздоровлення можна прописати і в іншому локальному нормативному акті підприємства (наприклад, Положенні про оплату праці, Положенні про преміювання). В даних документах варто обумовити, що виплата такої допомоги здійснюватиметься в залежності від прибутковості підприємства і наявності коштів у роботодавця.

Матеріальна допомога на оздоровлення на підприємстві зазвичай виплачується в розмірі не більше одного посадового окладу раз на рік у разі надання щорічної основної відпустки, у межах встановленого фонду оплати праці. На підприємстві, що розглядається, матеріальна допомога на оздоровлення встановлена в колдоговорі в розмірі середньомісячної зарплати за 2 попередні місяці. 

Норма п. 2 Порядку №100 встановлює обчислення середньої зарплати для виплати матеріальної (грошової) допомоги за останні 12 місяців,  що передують місяцю надання матеріальної (грошової) допомоги. 

Отже, розуміємо, якщо на підприємстві виплата матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної зарплати за 2 попередні місяці передбачено колдоговором (та як вказано вище, це не заборонено законодавством) і така сума при обрахунку зазвичай не є меншою ніж мінімальні соціальні гарантії, тому можна користуватись колдоговором.

В будь якому випадку, виплата такої допомоги прив’язана до щорічної відпустки, тому й заяву про її отримання працівник подає разом із заявою про надання основної щорічної відпустки. На підставі такої заяви керівник видає наказ про надання працівнику матеріальної допомоги на оздоровлення, що надається один раз до будь-якої її частини на розсуд працівника і виплачується повністю.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    Сьогодні 10:105
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024211
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202424
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427
  • Оплата оренди житла та навчання дітей керівника представництва іноземной компанії
    В трудовому договорі іноземної компанії з головою представництва цієї компанії в Україні зазначається, що компанія зобов'язується сплачувати за навчання дітей в Польщі та оренду житла в Польщі. Чи буде це додатковим благом для голови представництва, якщо головна компанія фінансує представництво з урахуванням оплати навчання і оренди, а самі платежі здійснює представництво?
    18.11.202420