• Посилання скопійовано

Чи може ФОП взяти студентів на практику?

Чи може ФОП взяти студентів на практику? Чи можна не оплачувати студентам таку практику?

Так, ФОП може взяти студентів на практику. А ось оплачувати її, чи ні – розглянемо далі.

Для студентів, які йдуть на практику, законодавчими нормами не передбачено обов'язкової оплати їх праці. Тобто оплата праці практикантів може здійснюватися лише за власною ініціативою підприємств. 

Проте, якщо під час практики студент виконуватиме трудові обов’язки, то за це він отримуватиме заробітну плату. Окрім того, за ним зберігається право на стипендію згідно з пп. 5.6 Положення №93).

Ключовим моментом тут є не сам факт, що студент проходить практику і щось робить, а той факт, чи виконує він якусь роботу на користь ФОПа, який надав йому можливість практики. Приміром, ФОП займається вантажними перевезеннями, а студент-практикант вивчає складання первинної документації. Якщо студент тільки спостерігає за роботою ФОПа і складає приклади документів виключно для цілей власного навчання, то тут трудових відносин немає і така робота не повинна оплачуватися. Якщо студент самостійно працює на ділянці складання реальної документації, яка використовується в діяльності ФОПа, то це трудові відносини і така робота повинна оплачуватися.

Пунктом 17 Порядку №992 встановлено, що за роботу, яку виконують учні на практиці відповідно до виробничих завдань за період виробничого навчання та виробничої практики, ФОП виплачує їм заробітну плату. Її нараховують згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат та надбавок. Виплачують зарплату на учням на практиці або через навчальний заклад, на поточний рахунок якого підприємство перераховує ці кошти після сплати податків і зборів, або за місцем проходження практики,  але не пізніше як за 5 днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства (п. 17 Порядку №992).

Відповідно до ч. 9 ст. 5 та п. 17 Порядку №992 ,п'ятдесят відсотків заробітної плати за виробниче навчання, виробничу практику та інші види практичного навчання здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти направляється на рахунок закладу освіти для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист здобувачів освіти, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи. Ця умова обов’язково прописується у договорі між навчальним закладом та місцем практики.

Детально про це і не тільки ми писали туттуттут (зазначимо, що ФОП, як і підприємство, є для учнів та студентів місцем проходження практики, тому всі оформлення, вказані у статтях, будуть аналогічні) і тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    Сьогодні 10:105
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024216
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202424
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427
  • Оплата оренди житла та навчання дітей керівника представництва іноземной компанії
    В трудовому договорі іноземної компанії з головою представництва цієї компанії в Україні зазначається, що компанія зобов'язується сплачувати за навчання дітей в Польщі та оренду житла в Польщі. Чи буде це додатковим благом для голови представництва, якщо головна компанія фінансує представництво з урахуванням оплати навчання і оренди, а самі платежі здійснює представництво?
    18.11.202420