Простій
Відповідно до ст. 34 КЗпП, простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Згідно з вимогами ст. 113 КЗпП, час простою не з вини працівника, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
Отже, при простої економіст має отримувати оплату встановлену нормами ст. 113 КЗпП, яка визначається наказом.
Призупинення трудового договору
Відповідно до ст. 13 Закону №2136 призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором.
Тобто, щоб можна було призупинити дію трудового з працівниками в місті, де не ведуться бойові дії, потрібна наявність двох умов:
1) роботодавець не може забезпечити працівника роботою;
2) працівник не може її виконувати.
Отже, якщо дві вищезазначені умови одночасно виконуються, роботодавець може призупинити дію трудових договорів із працівниками.
Ініціювати призупинення дії трудового договору може як роботодавець (видавши наказ, загальний для всі працівників), так і працівник (написавши заяву, на підставі якої роботодавець видає наказ), які по змозі мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб (ч. 2 ст. 13 Закону №2136).
Виходячи з норми розуміємо, що для призупинення з головбухом мають виконуватися дві умови, а зважаючи на те, що пропонується економісту суміщення за цією посадою, то умови щодо неможливості роботодавця забезпечити головбуха роботою не виконується. Отже, призупинення неможливе. Тому головбуху краще запропонувати інший варіант для тимчасового припинення своїх обов’язків, наприклад, відпустку без збереження заробітної плати.
Суміщення при простої
Чинним законодавством не передбачено обмеження введення простою за основною посадою з одночасним суміщенням посади тимчасово відсутнього працівника.
Відповідно до ст. 105 КЗпП, працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.
Оскільки під час простою працівник за посадою економіста не виконує роботу, то він отримує плату 2/3 згідно наказу про впровадження простою. При оформленні за суміщенням на посаду тимчасово відсутнього головбуха потрібно проводити доплату за суміщення у розмірі, встановленому наказом.
Відповідно до ст. 15 Закону про оплату праці та ст. 97 КЗпП, госпрозрахунковим підприємствам (у тому числі комунальним) надано право самостійно визначати в колективному договорі форми і системи оплати праці, види та розміри доплат, надбавок, премій тощо з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
Отже, доплата провадиться винятково за наказом, оскільки виконання роботи за суміщенням посад не відображається в табелі обліку робочого часу та встановлюється відповідно до вимог ст. 105 КЗпП на умовах, передбачених колективним договором. В колективному договорі та наказі про суміщення має бути чітко зазначено, від якої саме посади встановлюється доплата. Адже розмір доплати за суміщення затверджено тільки працівникам бюджетної сфери (на підставі п. 3 Постанови №1298 доплату за суміщення проводять в розмірі до 50% посадового окладу (тарифної ставки) за основною посадою).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити