• Посилання скопійовано

Звільнення працівника після щорічної відпустки, якщо його посаду було скорочено

Працівника повідомили під підпис про скорочення штатної посади. Він вибув у щорічну відпустку, яка закінчилась18.02.2024 р. Наказ про звільнення виданий 19.02.2024 р., але працівник на роботу не з’явився, з наказом не ознайомився і трудову книжку не забрав. Зв’язку з ним немає. Які дії підприємства?

Цю ситуацію можна розглянути у двох варіантах, які залежать від тесту написаної заяви на відпустку та звільнення.

 

Варіант І

Якщо заява на щорічну відпустку написана з подальшим звільненням (не чекаючи сплину двомісячного терміну, тобто без виходу на роботу після закінчення відпустки, цей факт фіксується в заяві чи наказі) на певну кількість календарних днів, останній із яких припадає на 18.02.2024 р., або ж ця дата є останньою визначеною датою скорочення (рівно два місяці (ст. 49-2 КЗпП), то працівник не мав виходити на роботу 19.02.2024 р., тут останнім його робочим днем є саме 18.02.2024 р. Цього ж дня бухгалтер мав провести остаточний розрахунок з працівником.

 

Варіант ІІ

Якщо ж все таки працівник мав вийти на роботу на один день, бо дата скорочення припала на 19.02.2024 р., то ця дата була його останнім робочим днем і він мав відпрацювати в цей день, а бухгалтер провести розрахунок. 

Незважаючи на те, що працівник не вийшов на роботу, не підписав наказ та не отримав трудову книжку, бухгалтер повинен провести остаточний розрахунок з працівником 19.02.2024 р. – датою, що вказана у наказі, щоб не минув строк звільнення працівника за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Якщо працівник не був звільнений датою, вказаною у попередженні, потім у наказі про звільнення, то такий працівник не вважається скороченим та продовжує працювати на своїй посаді.

Тож якщо працівник не звільнений 19.02.2024 р. і не виходить на зв’язок, то звільнити такого працівника роботодавець може, взявши до уваги декілька варіантів про які ми писали тут.

Відповідно до ст. 47 КЗпП, роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу про звільнення, провести з ним остаточний розрахунок (ст. 116 КЗпП), а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника. Звертаємо увагу, що якщо працівник був прийнятий на роботу до 10.06.2021 р., то трудова книжка зберігається у роботодавця. Тому роботодавець має видати працівникові ще й належним чином оформлену трудову книжку.

Зважаючи на те, що працівник не з’явився на роботу у день звільнення та не виходить на зв’язок, відповідно отримати копію наказу та трудову книжку він не може, то роботодавець має скласти акт довільної форми про неможливість видачі трудової книжки та копії наказу через неявку працівника. Отримати трудову книжку працівник зможе після особистого звернення до роботодавця чи надавши поштову адресу листом на яку можна надіслати зазначені документи. Звертаємо увагу, що якщо виявиться, що працівник вже перебуває за кордоном, то надсилати документи за кордон не можна, оскільки абз. 4 п. 37 Правил №270 у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати, зокрема, трудові книжки.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:0386
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426