• Посилання скопійовано

Право на нарахування лікарняних

Коли виникає право нараховувати лікарняні за е-лікаряними (коли статус "Закритий" чи "Готовий до сплати")? Внаслідок цього, коли повинні відображатися лікарняні у об'єднаній звітності? Чи не буде помилкою, якщо нарахувати лікарняні до статусу "Готовий до сплати" та відповідно відобразити у обліку та звітності?

Коли виникає право нараховувати лікарняні за Е-лікаряними (коли статус "Закритий" чи "Готовий до сплати")? 

Е-лікарняні формуються автоматично одразу після створення медичного висновку, якщо пацієнт є застрахованою особою – тобто має офіційне працевлаштування. Сформований Е-лікарняний стає доступним для перегляду у день його створення та має статус "Закритий", а після завершення терміну тимчасової непрацездатності працівника його статус зміниться на "Готовий до сплати". З цього моменту Е-лікарняний стає підставою для надання матеріального забезпечення.

Призначити працівнику матеріальне забезпечення на підставі "Готовий до сплати" Е-лікарняного роботодавець має упродовж не більш ніж 10 календарних днів з дня закінчення періоду тимчасової непрацездатності. А подати заяву-розрахунок протягом 5 робочих днів після призначення допомоги.

Зверніть увагу, що в особистих кабінетах на вебпорталі Пенсійного фонду е-лікарняний може мати статус "Готовий до сплати" вже на наступний день після дати закриття, однак брати його до роботи і починати процедуру призначення матеріального забезпечення варто лише на восьмий день. Оскільки лікар упродовж 7 днів з дня формування може внести до нього зміни – для цього створюється окремий коректний медичний висновок, за яким створюється новий е-лікарняний. А електронний лікарняний, який сформувався за першим, помилковим медичним висновком, змінить свій статус на «помилково сформований».

 

Коли повинні відображатися лікарняні у об’єднаній звітності? 

Лікарняні підлягають відображенню у тому місяці кварталу об’єднаної звітності, в якому відбулося їх фактичне нарахування. Якщо лікарняні нараховані за попередній місяць, то вони також відображаються у тому місяці кварталу об’єднаної звітності, в якому відбулося їх фактичне нарахування з відмінністю в тому, що у графі 10 Додатку 1 потрібно зазначити місяць та рік у якому працівник хворів.

 

Чи не буде помилкою, якщо нарахувати лікарняні до статусу "Готовий до сплати" та відповідно відобразити у обліку та звітності?

Як зазначено вище, 7 днів дається лікарю на виправлення помилок, після чого попередьо сформований Е-лікарняний приймає статус "Помилково сформований", або взагалі стане "Недійсний". Тому, якщо не витримати строки до статусу "Готовий до сплати" (7 днів), нарахувати та подати заяву-розрахунок до ФСС на отримання фінансування, після чого Е-лікарняний втратить свій статус, то отримані кошти будуть незаконно одержані.

Законодавством передбачено відповідальність як роботодавців, так і застрахованих осіб про порушення законодавства про оплату праці та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема порядку використання страхових коштів та незаконне їх одержання.

Якщо в подальшому, при перевірці спеціалістами ФСС, буде виявлено таке одержання коштів, то потрібно буде повернути фінансування за весь період тимчасової непрацездатності із штрафом 50% від такої суми (ч. 6 ст. 15 Закону №1105).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024113
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202453
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202437
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024441
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427