• Посилання скопійовано

Звільнення працівника за прогул є стягненням за порушення трудової дисципліни

Працівник не з'являється на роботі протягом трьох місяців. Повідомив, що не працюватиме. На листи з вимогою з'явитися, щоб оформити звільнення, не відповідає. Яким чином звільнити такого працівника?

Відсутність працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин є прогулом (п. 4 ст. 40 КЗпП). Прогул, окрім вимушеного, не оплачується-1, проте є однією з підстав для звільнення найманого працівника з ініціативи роботодавця (п. 4 ст. 40 КЗпП).

1 - Оскільки згідно зі ст. 1 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода за виконану роботу.

Порядок документального оформлення прогулу законодавством прямо не визначений. Щоб уникнути трудових спорів і мати докази правомірності звільнення працівника або невиплати йому зарплати за час прогулу, факт відсутності працівника на роботі необхідно підтвердити документально.


 

До таких документів можна віднести, наприклад, акт, складений трьома особами (працівниками підприємства-роботодавця) про факт відсутності працівника на робочому місці більше трьох годин безперервно чи сумарно протягом робочого дня.

Звільнення у цьому разі є одним зі стягнень за порушення трудової дисципліни (ст. 147 КЗпП), тому необхідно дотримуватися правил застосування дисциплінарних стягнень, визначених главою X КЗпП. Так, статтею 148 КЗпП визначено, що дисциплінарне стягнення застосовується працедавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці. Водночас дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Отже, законодавством прямо встановлено конкретні часові межі, коли роботодавець має право застосувати дисциплінарне стягнення. Крім того, відповідно до ст. 149 КЗпП, до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен вимагати від працівника-порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Якщо ж працівник відмовляється надати письмові пояснення, складається акт у довільній формі про відмову надання пояснень за фактом прогулу. Його підписують три особи — працівники підприємства-роботодавця. Зауваження про відмову працівника від надання пояснень може бути і частиною акта, яким встановлено факт його відсутності на робочому місці.

У разі прийняття рішення про накладення на працівника дисциплінарного стягнення в формі звільнення слід пам'ятати, що відповідно до ст. 43 КЗпП таке звільнення можливе лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Якщо керівник прийняв рішення про звільнення працівника за прогул, то воно оформляється наказом про звільнення в письмовій формі. Наказ про звільнення із зазначенням мотиву застосування саме цієї міри відповідальності (звільнення) має бути доведений працівнику під розпис (ст. 149 КЗпП).

Якщо працівник відмовляється виходити на роботу взагалі, наказ про звільнення варто відправити поштою рекомендованим листом на адресу працівника. До наказу необхідно додати пропозицію з'явитися за трудовою книжкою та отриманням належних за розрахунком при звільненні коштів. При цьому датою звільнення буде останній день, в який працівник працював, тобто був на роботі-2. Ця дата також буде зафіксована в табелі обліку використання робочого часу підприємства. Зауважимо, що при звільненні за порушення трудової дисципліни (в тому числі за прогул) працівник не має права на одержання невикористаної відпустки, але за ним зберігається право на грошову компенсацію за невикористану відпустку (ст. 3, ст. 24 Закону про відпустки).

2 - Таким чином працедавець уникне колізії між Законом про оплату праці і п. 2. 26 Iнструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. №58.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024123
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024463
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427