• Посилання скопійовано

Дебіторська та кредиторська заборгованості визнаються у фінзвітності за амортизованою вартістю

Який механізм дисконтування дебіторської та кредиторської заборгованості за МСФЗ? За якими рахунками та які проведення у бухобліку потрібно здійснювати?

Дане питання регулюється МСФЗ 9, МСФЗ 32 (МСФЗ 39 із 2018 року не діє, його замінив МСФЗ 9).

Дебіторська заборгованість є фінансовим активом, а кредиторська – фінансовим зобов’язанням підприємства. Обидва вони є різновидами фінансових інструментів підприємства, суть якого зводиться до договірного права, який призводить до виникнення фінактиву у одного підприємства і фінзобов’язання – у іншого.

З моменту, коли підприємство стає стороною договору, заборгованість підлягає визнанню.

Обидві категорії заборгованості визнаються у фінзвітності за амортизованою вартістю. Фінактив оцінюється за амортизованою вартістю якщо він відповідає двом наступним умовам (пп.4.1.2 МСФЗ 9):

  • управління цим активом здійснюється в рамках бізнес-моделі, що передбачає отримання грошових потоків за договором;
  • згідно цього договору в обумовлені терміни мають місце грошові потоки, які представляють собою виключно погашення основної суми боргу і виплату відсотків, що нараховуються на непогашений залишок основної суми.

В рамках пп.4.2.1 МСФЗ 9 суб’єкт господарювання класифікує всі фінансові зобов’язання  як такі, що у подальшому оцінюються за амортизованою собівартістю методом ефективного відсотка за винятком декількох випадків. По суті, потрібно визначити сьогоднішню вартість тієї суми, що буде отримано у майбутньому. Грошові потоки короткострокової перспективи не дисконтуються!

Оцінка фінансових інструментів за амортизованою вартістю вимагає відображати переоцінки (дисконтування по своїй суті є переоцінкою заборгованості) в іншому сукупному доході – це окремий розділ звітності після розділу про прибуток, збиток (в розділ про прибуток, збиток інформацію про переоцінку фінансових інструментів, що обліковуються за амортизованою вартістю не потрібно!). Різниці у вартості мають потрапити у резерв переоцінки фінінструментів. В проведеннях це відобразиться Дт Резерв переоцінки фінінструментів Кт Дебітори, Дт Кредитори Кт Резерв переоцінки фінінструментів.

До речі, показник резерву можна збільшувати, зменшувати, обнуляти, можна переносити на нерозподілений прибуток минулих періодів при вибутті активів.

У якості ставки дисконтування застосовується облікова ставка НБУ (з 26.01.2018 р. – 16%). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»