• Посилання скопійовано

Дебіторська та кредиторська заборгованості визнаються у фінзвітності за амортизованою вартістю

Який механізм дисконтування дебіторської та кредиторської заборгованості за МСФЗ? За якими рахунками та які проведення у бухобліку потрібно здійснювати?

Дане питання регулюється МСФЗ 9, МСФЗ 32 (МСФЗ 39 із 2018 року не діє, його замінив МСФЗ 9).

Дебіторська заборгованість є фінансовим активом, а кредиторська – фінансовим зобов’язанням підприємства. Обидва вони є різновидами фінансових інструментів підприємства, суть якого зводиться до договірного права, який призводить до виникнення фінактиву у одного підприємства і фінзобов’язання – у іншого.

З моменту, коли підприємство стає стороною договору, заборгованість підлягає визнанню.

Обидві категорії заборгованості визнаються у фінзвітності за амортизованою вартістю. Фінактив оцінюється за амортизованою вартістю якщо він відповідає двом наступним умовам (пп.4.1.2 МСФЗ 9):

  • управління цим активом здійснюється в рамках бізнес-моделі, що передбачає отримання грошових потоків за договором;
  • згідно цього договору в обумовлені терміни мають місце грошові потоки, які представляють собою виключно погашення основної суми боргу і виплату відсотків, що нараховуються на непогашений залишок основної суми.

В рамках пп.4.2.1 МСФЗ 9 суб’єкт господарювання класифікує всі фінансові зобов’язання  як такі, що у подальшому оцінюються за амортизованою собівартістю методом ефективного відсотка за винятком декількох випадків. По суті, потрібно визначити сьогоднішню вартість тієї суми, що буде отримано у майбутньому. Грошові потоки короткострокової перспективи не дисконтуються!

Оцінка фінансових інструментів за амортизованою вартістю вимагає відображати переоцінки (дисконтування по своїй суті є переоцінкою заборгованості) в іншому сукупному доході – це окремий розділ звітності після розділу про прибуток, збиток (в розділ про прибуток, збиток інформацію про переоцінку фінансових інструментів, що обліковуються за амортизованою вартістю не потрібно!). Різниці у вартості мають потрапити у резерв переоцінки фінінструментів. В проведеннях це відобразиться Дт Резерв переоцінки фінінструментів Кт Дебітори, Дт Кредитори Кт Резерв переоцінки фінінструментів.

До речі, показник резерву можна збільшувати, зменшувати, обнуляти, можна переносити на нерозподілений прибуток минулих періодів при вибутті активів.

У якості ставки дисконтування застосовується облікова ставка НБУ (з 26.01.2018 р. – 16%). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Не відобразили подарунки працівникам в додатку 1 єдиної звітності: як виправити?
    В грудні 2023 року працівникам були видані подарунки та нарахований ЄСВ 22%, проте вони не були відображені у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ІV квартал 2023 року. У додатку 4ДФ єдиної звітності подарунки відображені за ознакою доходу «160». Як виправити додаток 1?
    08.05.2024148
  • Звітність КІК щодо новоствореної юрособи
    Фізособа в листопаді 2023 року зареєструвала підприємство за кордоном (КІК). Дохід по КІК в 2023 році не отримувався. Чи потрібно подавати звітність по КІК за 2023 рік?
    01.05.202437
  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024830
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.2024138
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202487