Оподаткування ПДФО та військового збору операцій з інвестиційними активами. Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами). Тож тільки інвестиційний прибуток оподатковується ПДФО та військовим збором.
Відповідно до пп. 170.2.6 ПКУ якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення, крім фінансових результатів, зазначених в абзаці першому п. 29 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.
Саме тому фізособа повинна подавати декларації про майновий стан та доходи незалежно від отримання за такою операцією прибутку або збитку. Таку декларацію за 2016 рік слід подати до 4 травня 2016 р.
Оскільки фізична особа повинна самостійно обліковувати та сплачувати ПДФО з даної операції, підприємство – емітент корпоративних прав не має до неї відношення та не повинно відображати цю операцію у формі №1ДФ.
Заповнення декларації щодо інвестиційного збитку. Для декларування доходів фізосіб за 2015 рік потрібно використовувати форму декларації про майновий стан та доходи та порядок її заповнення, які затверджені наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. №859.
Для відображення фінансового результату за операцією щодо інвестиційного прибутку або збитку потрібно заповнювати спочатку додаток Ф2 до декларації про майновий стан. Тільки інформацію про інвестиційний прибуток підлягає перенесенню до рядку 10.4 декларації про майновий стан. Порядок заповнення додатку Ф 2 визначено у п. 3 розд. IV Інструкції №859.
Так, інвестиційний збиток розраховується як від'ємне значення різниці між значеннями графи 4 «Сума доходу, отриманого від продажу інвестиційного активу (грн, коп.)» та графи 5 «Сума витрат на придбання інвестиційного активу (грн, коп.)» Ф 2 та зазначається у графі 6 Ф2;
При цьому у рядку 2 вказується сума інвестиційних прибутків та інвестиційних збитків поточного звітного року. Вона розраховується як сума значень рядка 1 графи 6.
У рядку 3 вказується сума від'ємного значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами попереднього звітного року. Значення рядка 3 переноситься з відповідного додатка до декларації за попередній звітний податковий рік у разі, якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами попереднього звітного року мав від'ємне значення;
У рядку 4 вказується загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами, який розраховується як різниця між значеннями рядка 2 та рядка 3.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, таке значення відображається у рядку 4.2 Ф 2 та його сума переноситься на зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до повного погашення. При цьому значення рядку 4.2 вказується без знака «-».
Наслідки для фізособи, яка придбала частку статутного капіталу. Для фізособи, яка придбала частку статутного капіталу, вартість придбаної частки буде витратою на придбання інвестиційного активу. І як ми зазначали вище, оподаткуванню ПДФО та військовим збором та декларуванню підлягає інвестиційний прибуток у разі продажу інвестиційного активу. Тобто за рік придбання частки статутного капіталу фізособа не повинна зазначати таку операцію у декларації про майновий стан.
Аналітику щодо заповнення декларації про майновий стан та доходи можна знайти тут: Аналітика від Дт-Кт: декларування доходів фізосіб за 2015 рік, Особливості кампанії декларування у 2016 році, Особливості заповнення додатків до декларації про майновий стан і доходи.
Також серед наших консультацій можна ознайомиться з відображенням в обліку повернення майна засновнику при зменшенні його частки у статутному капіталі: Відображення в обліку повернення майна засновнику при зменшенні його частки у статутному капіталі.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити