Запитання: Підзвітній особі видано з каси юрособи кошти на придбання канцтоварів у сумі 1 грн (так як у касі готівки більше не було). Підзвітна особа здала авансовий звіт у цей же день на суму 103 грн, тобто вона витратила на придбання канцтоварів свої гроші у розмірі 102 грн. Які строки передбачено для повернення коштів підприємством працівнику-підзвітній особі у такому випадку? Чи можна повернути ці кошти працівнику на його банківську картку для виплат?
Відповідь: З правової точки зору відносини, коли працівник спочатку придбаває за власні кошти товарно-матеріальні цінності а згодом підприємство компенсує йому витрачені кошти, є цивільними. Тобто такі відносини регулюються Цивільним кодексом.
Частиною 2 ст. 530 Цивільного кодексу визначено, що, якщо термін виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.
Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства. У зв'язку з чим можна стверджувати, що, поки працівник не звернеться на підприємство з письмовою вимогою про повернення заборгованості (у сумі перевищення витрат над сумою коштів, отриманих в якості авансу, або витрачених коштів для вирішення господарських або виробничих питань підприємства), відлік строку позовної давності щодо заборгованості підприємства перед працівником не починається.
Разом з тим, якщо в колективному або трудовому договорі передбачено строк для виплати компенсації підприємством підзвітних сум і витрат, понесених працівником на господарські потреби підприємства в прив'язці до дня затвердження авансового звіту, тоді починати відлік строку позовної давності необхідно з дня, наступного за днем затвердження такого звіту. В іншому випадку або у випадку, якщо інший відправної точки немає, працівник може звернутися на підприємство з письмовою вимогою сплатити йому належне і в разі його порушення звернутися до суду. Термін давності (3 роки) в такому випадку почне відлік з восьмого дня з дати пред'явлення працівником письмової вимоги. Додатково дивіться також лист Міндоходів від 01.10.2013 р. N 4878/Т/99-99-17-02-01-14.
Зазначені кошти для компенсації витрат підприємство має право перерахувати працівнику на його картку для виплат.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись