Порядок виправлення помилок у податковій звітності регулюється, зокрема, ст. 50 ПКУ. В ній платнику податку дано вибір: або подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої декларації, або виправити помилку у поточній декларації за період, в якому помилку було виявлено. Звісно, що під час документальних податкових перевірок виправляти навіть самостійно знайдені помилки за період, який перевіряється, платник податку не має права.
Якщо платник ПДВ вирішив виправляти помилку шляхом подання уточнюючого розрахунку, він має скласти такий уточнюючий розрахунок, із урахуванням наступного:
-він має скласти Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (за формою, діючою на дату його подання);
-в шапці УР зазначити, що він подається як самостійний документ;
-в УР платник ПДВ зазначає звітний (податковий) період (реквізит 02), тобто, місяць, у якому подається УР, і звітний (податковий) період, за який виправляються помилки (реквізит 03), тобто, місяць, у якому була помилка;
-в табличній частині платник податку заповнює графи 4 „Показник, який уточнюється” і 5 „Уточнений показник”. При цьому в графу 4 він переносить значення усіх рядків, які були заповнені в декларації, в якій була помилка (помилкові значення), а в графу 5 – значення усіх рядків, які мали б бути в ній заповнені (правильні значення). Таким чином, в графі 6 відображаються із відповідним знаком значення різниць між правильними і неправильними значеннями відповідних рядків;
-оскільки помилка полягала в заниженні суми ПЗ з ПДВ за певною податковою накладною, то в графі 6 обовязково зявиться відповідне значення в рядку 1 „Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів”. Якщо виправлення буде полягати лише в додаванні певної суми ПЗ з ПДВ, і підприємство не має відємного значення ПДВ (або сума такого відємного значення менша, за суму ПДВ у доданій податковій накладній), то у платника ПДВ виявиться недоплата – тобто, заниження суми ПДВ до сплати в бюджет. Така недоплата, за ст. 50 ПКУ, тягне за собою штраф 3%, який зазначається у рядку 26 УР. Суму такої недоплати і штрафу слід сплатити до подання УР (якщо вони не були сплачені раніше).
Якщо платник податку вирішить виправляти помилку у поточній декларації, то в ній вона виправляється дуже схоже. Він також має скласти такий УР, але при цьому:
-в шапці УР зазначити, що він подається як додаток декларації;
-відповідно, звітний (податковий) період (реквізит 02) такого УР співпадатиме із звітним (податковим) періодом декларації, додатком до якої він подається;
-недоплата, яку платник податку наведе в такому додатку, за ст. 50 ПКУ, тягне за собою штраф 5%, який зазначається у рядку 26 УР. Суму такої недоплати і штрафу слід сплатити протягом 10 днів із закінчення граничного строку подання такої декларації (якщо вони не були сплачені раніше).
Таку податкову накладну слід відобразити і в уточнюючій формі додатку Д5, у відповідному рядку (там, де вона мала б бути відображена, в разі правильного складання декларації). Зверніть увагу: в цій уточнюючій формі потрібно наводити лише виправлення помилки – показники, що були раніше зазначені при здаванні декларації, до якої вносяться виправлення, показувати наново не потрібно. Тобто, платник ПДВ зазначає лише відповідний номер платника податків контрагента, суму обсягів і ПДВ за невключеною раніше податковою накладною.
Якщо ж поставка була неплатнику податків, то її зазначають у рядку „Інші”.
Крім того, таку податкову накладну слід було відобразити в реєстрі отриманих та виданих податкових накладних. Якщо цього не було зроблено, то цю помилку теж слід виправити. Таку податкову накладну слід додати у реєстр за той звітний період, у якому було подано УР (згідно з реквізитом 02 в його шапці). При цьому до абревіатури (скороченої назви) податкової накладної слід додати літеру „У”, а в кінці відповідного розділу відомості такої податкової накладної слід зазначити в рядку „З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний (податковий) період”
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити