Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка знаходиться під контролем фізичної особи або юридичної особи - резидента України (пп. 39-2.1.1 ПКУ).
Тобто, контролером може бути як юрособа (український суб’єкт господарювання - ТОВ), так і фізичні особи. Фіксація статусу контролера здійснюється через подання повідомлення щодо КІК (форма затверджена наказом Мінфіну від 22.09.2021 року №512). Тому для відповіді на питання, в чий дохід (юридичної чи фізичної особи) буде включено нерозподілений прибуток при ліквідації КІК визначається тим, хто подавав повідомлення КІК (контролером визначається особа, вказана в графі 1 Повідомлення щодо КІК): якщо контролером є юридична особа, то в дохід учасників – фізосіб, нерозподілений прибуток КІК не включається.
- Ліквідація КІК тягне за собою обов’язок подання повідомлення КІК (протягом 60 днів з дня такого припинення фактичного контролю) в частині припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання контролю такою фізичною (юридичною) особою.
Для податкової саме Повідомлення про КІК є піставою для очікування в подальшому звітності як контролера. Так, зокрема, фізичні особи, які зазначили у розділі 5 «причина повідомлення» 7,8,10 (відчуження частки, припинення здійснення фактичного контролю, відчуження майнових прав) відповідно до пп. 170.2 та пп. 170.11 ПКУ є потенційними декларантами доходів від операцій з інвестиційними активами.
Норма пп.39-2.5.2 ПКУ накладає обов’язок на контролюючих осіб звітувати про контрольовані іноземні компанії одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік (залежно від того, хто є контролером КІК).
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку мають бути долучені завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Тобто, якщо мова йде про ліквідацію КІК, то в даному випадку буде складена ліквідаційна фінансова звітність за неповний 2025 рік і саме вона буде долучена до податкової звітності контролера КІК.
В декларацію з податку на прибуток юрособою або майнову декларацію по доходи з додатком КІК фізособою буде включено суму скоригованого прибутку КІК за наслідками 2025 року.
Ставка оподаткування КІК для контролерів юридичних осіб становить 18%, для фізособ – 18% або 9% (якщо КІК розподіляє прибуток до подання контролюючою особою звіту про КІК). Слід взяти також до уваги, що сума ПДФО фізособі, що підлягає сплаті із прибутку КІК, зменшується на суму корпоративного податку, фактично сплаченого КІК (у т.ч. утриманого з доходів, виплачених на користь КІК), пропорційно частці, що належить контролюючій особі.
І не варто забувати, що багато КІК мають пільги з оподаткування. Так, в рамках дії пп. 39-2.4 ПКУ, зокрема, якщо існує угода про уникнення подвійного оподаткування або про обмін інформацією між Україною та країною-місцезнаходження (реєстрації) КІК, та КІК сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою не менше ніж 13% або частка пасивних доходів КІК не перевищує 50% суми її загального доходу, скоригований прибуток КІК звільняється від оподаткування. Не потрібно сплачувати податки також у разі, коли загальний сукупний дохід всіх КІК однієї контролюючої особи менше 2 млн. євро на кінець звітного періоду.
Висновки:
- при ліквідації КІК нерозподілений прибуток включається до податкової звітності контролера;
- для відповіді на питання, чи буде цей прибуток оподатковуватися в Україні, слід отримати розуміння, чи не працюватимуть в даному випадку норми про звільнення такого прибутку від оподаткування (пп. 39-2.4 ПКУ).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити