• Посилання скопійовано

Річні звіти філії іноземної БО без утворення юрособи та статусу неприбутковості

В Україні зареєстровано філія іноземної благодійної організації без утворення юрособи у 2022 році та не має статусу неприбутковості. Які звіти вона повинна подати за 2022 рік, якщо зарплата не нараховувалася та не виплачувалася?

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону «Про громадські об’єднання», відокремлений підрозділ іноземної неурядової організації акредитується в Україні без надання статусу юридичної особи в порядку, визначеному Законом.

Відповідно до пп. 9-1 п. 1 Постанови КМУ №209, державна реєстрація відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, може підтверджуватися наданими Міністерством юстиції відомостями про проведення відповідної реєстрації.

Міністерство юстиції України є суб’єктом державної реєстрації відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій (ч. 1 ст. 1 Закону №755). 

Тобто, державна реєстрація в Україні філії іноземної благодійної організації здійснюється шляхом його акредитації без набуття статусу юридичної особи (ч.1 ст. 22 Закону №755).

Проте, наділяється майном юридичної особи, що їх створила, і діє на підставі затвердженого нею положення.

Тож, якщо філія іноземної благодійної організації не має найманих працівників, вона не повинна заповнювати та подавати об’єднану звітність. Якщо наймані працівники є, але їм не виплачувалася зарплата з поважної причини, скажімо, вони перебувають у відпустці без збереження зарплати, то об’єднана звітність має подаватися з Додатком 1, де зазначається кількість календарних днів перебування працівників у трудових відносинах у графі 14 та кількість календарних днів відпустки без збереження зарплати у графі 13.

Законодавством України визначено, що іноземна компанія здійснює діяльність на території України через свою філію відкриту на території України, тому така філія має складати та подавати фінансову, статистичну та іншу обов'язкову звітність в порядку, встановленому законодавством України.

А чи потрібно її подавати, розберемося.

Згідно з пп. «а» пп. 14.1.122 ПКУ, нерезиденти – це, зокрема, іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України.

Статтею 95 ЦКУ передбачено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій; представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Починаючи з 01.01.2021 р. згідно з пп. 133.2.2 ПКУ платниками податку на прибуток визначаються нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому розд. ІІІ ПКУ.

Постійне представництво – постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема:

 • місце управління;
 • філія;
 • офіс;
 • фабрика;
 • майстерня;
 • установка або споруда для розвідки природних ресурсів;
 • шахта, нафтова/газова свердловина, кар’єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів;
 • склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер (пп. 14.1.193 ПКУ).

Окрім випадків, описаних в ПКУ, згідно з інформаційним листом ДПС №20 від 30.04.2021 р. не призводить до утворення постійного представництва нерезидента державна реєстрація відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій.

Отже, стає зрозумілим, що діяльність філії іноземної благодійної організації нерезидента в Україні не підпадає під визначення «постійне представництво», наведене у пп. 14.1.193 ПКУ, тому такий нерезидент не зобов’язаний реєструватися платником податку на прибуток та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств разом з фінансовою звітністю.

Також, доцільно з цього приводу звернутися до органів податкової та статистичної служби та отримати індивідуальну податкову консультацію.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

 • Мобілізований директор: штатний розпис та об’єднана звітність
  28.02.22 р. директора мобілізовано, йому нараховується середній заробіток, незважаючи на те, що з 19.07.22 року можна не нараховувати (наказ про середній заробіток є). Його оклад до мобілізації був 15 000 грн, зараз середній заробіток 1111,36 грн. Як правильно відобразити його в штатному розписі? Чи є він штатною одиницею? Чи показувати його в звіті з ЄСВ?
  22.03.202389
 • Чи переуточнювати декларацію з плати за землю в районі бойових дій?
  Філія підприємства у м. Нікополь, який включено до Переліку тергромад в районі бойових дій, затвердженого Наказом №75. Підприємство уточнило декларацію з плати за землю. Але Наказ №75 скасовано Наказом №309, де в Переліку вже немає Нікопольської громади. Чи потрібно відновлювати нарахування податку за 2022 рік?
  21.03.2023147
 • Головбух за мобілізованого директора: чому не приймають звіти?
  Директора КП мобілізували і рішенням міського голови в.о. директора було покладено на головбуха з правом підпису та повноваженнями вчиняти дії від імені юрособи, підписувати договори тощо. Голобуха включено у ЄДР. Податкова області наполягає на тому, щоб підприємство звільнило директора та не приймають ПН та податкові декларації. Як бути?
  16.03.2023824
 • Виправлення графи 21 додатку 1 до об’єднаної звітності
  Підприємство подало об’єднану звітність за 4 кв. 2022 р. В графі 21 додатку 1 «Ознака наявності трудової книжки» помилково вказали 0 - ні. А потрібно було вказати 1 - так. Як виправити помилку?
  14.03.202388
 • Не відобразили акт наданих послуг у звітності за 2022 рік: як виправити фінзвітність та декларацію з прибутку?
  Підприємство подало фінзвітність та декларацію з прибутку за 2022 рік. Декларація подається без різниць і без додатків. Після цього отримали акт наданих послуг за грудень 2022 року. Як виправити декларацію з податку на прибуток? Чи розраховувати самоштраф, пеню, якщо сума прибутку зменшиться відповідно до акту наданих послуг?
  14.03.20231 4352