Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Виплати контрактнику: як бути зi звiтнiстю?

Працівник підприємства 10.01.2022 р уклав з МОУ контракт про проходження служби в ЗСУ на посаді рядового та сержантського складу (територiальна оборона). Чи потрібно підприємству виплачувати середню зарплату контрактнику за весь строк дії контракту? Чи діє відшкодування цих витрат у 2022 р.? Як відобразити дані виплати в Додатку 4ДФ?

Відповідно до ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку №100). Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Виплачується середній заробіток у строки для виплати заробітної плати, установлені в колективному договорі, з урахуванням вимог ст. 115 КЗпП.

Нараховується середній заробіток за робочі дні за графіком роботи підприємства протягом усього періоду військової служби. Середньоденну зарплату розраховують один раз, щомісячно розраховувати не потрібно. 

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді зарплати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (пп. 164.2.1 ПКУ).

Таким чином, середня зарплата за період перебування працівника на військовій службі за контрактом оподатковується ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%). У Додатку 4ДФ об’єднаної звітності , сума такого середнього заробітку разом із сумою ПДФО та ВЗ відображається у розділі І з ознакою доходу «101» (як звичайна зарплата).

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, яку включають  основну та додаткову заробітну плату пп. 1 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Тож, на середній заробіток нараховується ЄСВ у розмірі 22% (або ж 8,41%, якщо працівник підприємства є особою з інвалідністю).

У Додатку 1 об’єднаної звітності середній заробіток працівника-контрактника відображається у графі 08 "код застрахованої особи" – «47» (або за кодом «66» - якщо контрактник особа з інвалідністю). Якщо виникла необхідність в донарахуванні ЄСВ до мінімального страхового внеску, то суму ЄСВ-різниці відображається  за кодом типу нарахувань «13» у графі 09 і кодом категорії застрахованої особи «47» у графі 08.

У Додатку 5 об’єднаної звітності інформацію про початок і закінчення військової служби за контрактом не зазначають.

Звертаємо увагу, що ч. 7 ст. 41 КпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами про військовий обов’язок і військову службу, про  мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Також за порушення гарантій та пільг, встановлених вищенаведеними законами встановлена відповідальність згідно із абз. 5 ст. 265 КЗпП.

Компенсації з бюджету виплаченого середнього заробітку роботодавцем працівникам, які проходять службу за контрактом, законодавством не передбачено. Тож на даний час роботодавець самостійно сплачує середній заробіток таким працівникам без жодної компенсації від держави.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Витрати , Заробітна плата , Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі