Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

ФОП-найманий працівник: подання звітів

Новостворений ФОП 2 групи у листопаді перебував на загальній системі, а з 01.12.2021 р. на ЄП, при цьому він є найманим працівником і не сплачує за себе ЄСВ. Які звіти потрібно подати і як звітувати з ЄСВ?

Відповідно до абз. 1 пп. 298.1.2 ПКУ зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Отже, новостворена фізична особа – підприємець є платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація, а доходи, отримані у цьому періоді, включаються до декларації платника єдиного податку – фізичної особи підприємця.

ФОП на ЄП ІІ групи подають податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи підприємця, у строки, встановлені для річного податкового періоду відповідно до пп. 49.18.3 ПКУ, протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.

У період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування фізична особа – підприємець перебуває на загальній системі оподаткування.

Доходи, отримані новоствореною особою у цей період, оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 ПКУ.

Підпунктом 177.5.2. ПКУ визначено, що фізичні особи – підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, або переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перейшли із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, подають податкову декларацію за результатами звітного року, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на (перехід із) спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

При цьому, податкова декларація за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному року, подається платниками податків на доходи фізичних осіб – підприємцями протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.5 ПКУ).

Згідно з абз. 1 п. 57.1 ПКУ платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПКУ.

Враховуючи викладене вище, новостворена фізична особа – підприємець за період від дати державної реєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої груп, перебуває на загальній системі оподаткування та подає річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року і самостійно сплачує суму податкового зобов’язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, визначеного для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність про нарахування ЄСВ в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки та порядку, встановлені ПКУ.

У ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ передбачено, що ФОП, який не лише здійснює підприємницьку діяльність, а є найманим працівником, звільняється від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за нього у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

ФОП на ЄП ІІ групи, який на момент переходу з ЗСО на ЄП перебував у трудових відносинах, і за нього роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі не нижчому від мінімального внеску, ЄСВ за себе не сплачує та Додаток 1 до декларації не заповнює та не подає, відповідно рядок 21 розділу VII декларації не заповнюється.

Також не ставиться відмітка «х» у рядку «До декларації додається:», оскільки додаток 1 не подається. Тобто подається тільки декларація, зокрема, поставивши позначку «х» у рядку 5 у клітинці «перехід на сплату інших податків і зборів», у рядку 8 період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування «з 01.12.2021 по 31.12.2021» та у рядку 8.1 – код категорії ЗО «6».

ФОП на ЗСО, також раз на рік звітують про суму нарахованого, сплаченого ЄСВ у складі річної декларації про майновий стан (п. 177.11 ПКУ). Враховуючи той факт, що ЄСВ сплачував роботодавець за ФОП, як найманого працівника, то не слід відображати у декларації про майновий стан суму ЄСВ. 

Отже, ФОПу потрібно подати в кінці року дві податкові декларації без відображення суми сплаченого за нього роботодавцем ЄСВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Звітність , Фізособи-підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі