Відповідно до ст. 18 Закону №1105, страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, зокрема, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Статтею 20 Закону №1105 встановлено види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати визначені ст. 22 Закону №1105.
Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування визначено ст. 177 ПКУ.
Доходом ФОП є доходи, отримані виключно від здійснення підприємницької діяльності.
Відповідно до пп. 177.6 ПКУ, у разі, якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення, допомоги по тимчасовій непрацездатності, який виплачується Фондом соціального страхування, не включається до доходу ФОП, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків – фізичних осіб.
Податковий агент, який нарахує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника ПДФО, зобов’язаний утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку ПДФО 18%, визначену ст. 167 ПКУ (пп. 168.1.1 ПКУ).
В ІПК ДПС від 14.02.2020 р. №604/6/99-00-04-06-03-06/ІПК та в "ЗІР" (категорія 103.02) зазначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована (виплачена) ФОП Фондом є об’єктом оподаткування ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%, а Фонд є податковим агентом щодо такого доходу.
Хоча є й інша позиція Фонду соціального страхування, викладена в листі від 08.12.2016 р. №3.2-29-2184, де зазначено, що після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника останній повинен перерахувати ПДФО та військовий збір, за утримання яких несе відповідальність.
Фактично на практиці Фонд соцстраху діє відповідно до своєї позиції. Тобто він перераховує застрахованій особі – ФОП загальну суму лікарняних без утримання податків. В подальшому ФОП, щоб отримати належні йому суми має самостійно перерахувати податки, оскільки без сплати податків банк просто не дозволить отрамати ФОПу фінансування від соцстраху.
Щодо відображення сум лікарняних в декларації про майновий стан.
Податківці підкреслюють, що у фізичної особи - підприємця не виникає обов’язку подання декларації про майновий стан і доходи при отриманні допомоги по тимчасовій непрацездатності особисто ним. Проте тут мусимо уточнити, що це тоді, коли підприємцем при отриманні фінасування лікарняного було сплачено ПДФО і військовий збір.
Якщо ж ФОП з якихось причин не сплатив ПДФО та ВЗ, то він має подати декларацію про майновий стан і доходи, та сплатити податки за підсумками річного декларування 2021 року для фізосіб.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити