• Посилання скопійовано

Чи має мале підприємство додавати аудиторський висновок до фінзвітності за 2020 рік?

ТОВ відноситься до малих платників податку на прибуток з оборотом до 20 млн грн, подає фінзвітність за ф. №1-м. Чи потрібно такому платнику податку проводити аудит та додавати аудиторський висновок до фінзвітності за 2020 рік?

Змінами, внесеними Законом №466 до пп. 46.2 ПКУ, передбачено, що платники податку на прибуток підприємств, які відповідно до Закону №996 зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу:

  • разом з податковою декларацією за відповідний річний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором;
  • річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню, у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню, застосовується відповідальність, передбачена пп. 120.1 ПКУ для подання податкових декларацій (розрахунків).

ДПС в ІПК від 09.06.2020 р. №2356/6/99-00-05-05-02-06/ІПК повідомляє, що вищезазначені зміни до пп. 46.2 ПКУ набрали чинності 23.05.2020 р. і граничний термін подання декларації та фінансової звітності за звітний період (2019 рік) вже минув, то вперше норма цього пункту щодо обов'язкового подання річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним, застосовується в 2021 році за підсумками 2020 звітного року.

Тобто, платники податку на прибуток, які відповідно до Закону №996, зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу:

  • разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період (2020 рік) звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором;
  • річну фінансову звітність за 2020 рік разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10.06.2021 р.

На виконання вимог ч. 3 ст. 14 Закону №996, підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб'єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, зобов'язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) та в інший спосіб у випадках, визначених законодавством.

Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов'язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі).

Інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, зобов'язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі).

Про те, у які строки треба оприлюднювати фінзвітність у 2020 році, ми писали тут

В ситуації, що розглядається, якщо підприємство не є фінансовою установою, то воно не зобов'язане:

  • оприлюднювати річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці (у повному обсязі)
  • подавати до контролюючого органу річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом.

Щодо статусу малого підприємства зазначимо таке:

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №996, для цілей цього Закону підприємства (крім бюджетних установ) можуть належати до мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств.

Малими є підприємства, які не відповідають критеріям для мікропідприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 4 млн євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 8 млн євро;
  • середня кількість працівників - до 50 осіб.

Для визначення відповідності критеріям, встановленим у євро, застосовується офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів Нацбанку, що встановлювалися для євро протягом відповідного року.

Станом на 31.12.2019 р. офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів Нацбанку, що встановлювалися для євро протягом відповідного року становить 28.9518 грн за 1 євро.

Тобто, для малих підприємств:

  • балансова вартість активів - до 4 млн євро (що становить 115,8 млн грн);
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 8 млн євро (що становить 231,6 млн грн).

Мікропідприємствами є підприємства, показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 350 тис. євро (що становить 10,1 млн грн);
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 700 тис. євро (що становить 20,3 млн грн);
  • середня кількість працівників - до 10 осіб.

Отже, якщо крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не «виконується» ще один показник, то, в ситуації, що розглядається, підприємство належить не до малих, а до мікропідприємств.

Показник річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, що не перевищує 20 млн грн дозволяє для такого підприємства встановити річний податковий (звітний) період для подання декларації з податку на прибуток (пп. «в» пп. 137.5 ПКУ). Ця редакція пп. «в» пп. 137.5 ПКУ діє до кінця 2020 року, а з 01.01.2021 року критерій річного доходу становитиме вже 40 млн грн.  Тому річний звітний період у 2021 році можна буде обрати за умови, що річний дохід за 2021 рік не перевищить 40 млн грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»