Відповідно до пп. 254.1 ПКУ платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс (Закон №1770-III), яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі:
- ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;
- ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою;
- дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення;
- дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
Зокрема, на підставі п. 4 ст. 5 Закону №1770-III загальні користувачі радіочастотного ресурсу України поділяються на такі групи:
- суб'єкти господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, за винятком розповсюдження телерадіопрограм;
- суб'єкти господарювання, які здійснюють розповсюдження телерадіопрограм із застосуванням власних або орендованих радіоелектронних засобів;
- технологічні користувачі і радіоаматори - юридичні чи фізичні особи, які користуються радіочастотним ресурсом України без надання телекомунікаційних послуг.
Своєю чергою, згідно з пп. 254.6 ПКУ порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено ст. 257 і 258 ПКУ.
Так, на підставі пп. 257.1 – 257.5 ПКУ платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II ПКУ граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений пп. 257.1 ПКУ подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема, з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації.
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов’язань з рентної плати.
Сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Крім того, пп. 258.1.1 ПКУ встановлено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами ПКУ та інших законодавчих актів.
Отже, не зважаючи на те, що фізособа не є суб'єктом господарювання, але є платником рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, вона зобов'язана подавати місячну декларацію з рентної плати з відповідним додатком та сплачувати податок у встановлений термін. У разі неподання такої декларації фізособа несе відповідальність згідно з пп. 120.1 ПКУ.
Аналогічна позиція висловлювалась і податківцями у «ЗІР» (підкатегорія 119.01): «фізична особа – користувач радіочастотного ресурсу, яка не є суб’єктом господарювання, щомісяця подає Декларацію разом з Додатком 4 прим. 1 до органу ДПС за своєю податковою адресою (місцем проживання) та сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України».
Строки давності
Як зазначено у пп. 102.1 ПКУ, контролюючий орган, крім випадків, визначених пп. 102.2 ПКУ, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Водночас, грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, вище, зокрема, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано (пп. 102.2.1 ПКУ).
Оскільки в даному випадку платник податків не подавав податкові декларації, то податківці можуть нарахувати податкове зобов'язання за весь період, який особа була платником рентної плати. Разом з тим, строків давності для подання платником податку декларації з рентної плати не встановлено, тому контролюючий орган може зобов'язати платника податку подати декларацію за весь період, протягом якого фізособа була платником рентної плати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити