Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Підприємство видобуває воду зі свердловини: чи обов’язково переходити на МСФЗ?

Чи повинно підприємство у 2019 р. переходити на МСФЗ, якщо має дозвіл на спеціальне водокористування (забезпечення господарсько-побутових і виробничих потреб)? Чи дане використання води із свердловини глибиною в 15 м та шахтний колодязь глибиною 13,9 м є здійсненням діяльності з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення?

Згідно із новою редакцією ч. 1 ст. 12-1 Закону про бухоблік фінзвітність  та  консолідовану  фінансову  звітність  за МСФЗ, починаючи із 2018 року в обов’язковому порядку мають складати, зокрема,  підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення. Про це ми зазначали тут та тут>>

Тобто, якщо виконуватимуться нижче наведені умови (про них далі), то підприємство зобов’язане вперше звітувати за МСФЗ вже за 2018 рік.

Підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, - це підприємства, які здійснюють діяльність (абз. 17 ст. 1 Закону про бухоблік): 

  • з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
  • та/або видобування корисних копалин загальнодержавного значення; 
  • та/або виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції щодо корисних копалин загальнодержавного значення;
  • та/або транспортування трубопроводами (у тому числі з метою транзиту) вуглеводнів та хімічних продуктів.

Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється КМУ. Так, постановою КМУ № 827 затверджено:

1) Перелік корисних копалин загальнодержавного значення;

2) Перелік корисних копалин місцевого значення.

Відповідно до даної постанови КМУ до корисних копалин загальнодержавного значення належать, зокрема, мінеральні, питні та промислові підземні води.

Втім варто звернути увагу на один нюанс. У Законі про бухоблік сказано, що підприємства мають звітувати за МСФЗ в обов’язковому порядку, якщо вони саме здійснюють підприємницьку діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення. Тоді як підземні води можуть використовуватися:

  • для питних потреб населення;
  • як технічна вода;
  • як лікувальні води;
  • для виробничих цілей промисловими підприємствами;
  • сільгосппідприємствами (для зрошування угідь, водопостачання пасовищ, тваринницьких ферм) тощо.

З цього приводу Мінфін і Держстат в спільному листі  від 14.03.2018 р. №35230-06-5/6959, №04.3-07/22-18 роз'яснили, до яких підприємств, які видобувають корисні копалини, відноситься вимога Закону про бухоблік щодо обов'язкового застосування МСФЗ. Зокрема, для роз'яснення даної норми в листі наведені коди діяльності з видобутку корисних копалин згідно з КВЕД-2010. Підприємства, які займаються видобутком корисних копалин загальнодержавного значення за кодами, перерахованим в листі, а це коди КВЕД в розділах 05-08, мають складати фінзвітність відповідно до МСФЗ в обов'язковому порядку з 2018 року. 

 

Важливо!

Тож відповідно до вищенаведеного листа діяльність із видобутку корисних копалин згідно з КВЕД-2010 включає такі класифікаційні позиції:

  • Клас 05.10 «Видобуток кам’яного вугілля» групи 05.1 «Видобуток кам’яного вугілля» розділу 05 «Видобуток кам’яного й бурого вугілля» (далі — розділ 05) секції B «Видобувна промисловість і розробка кар’єрів» (далі — секція B);
  • Клас 05.20 «Видобуток бурого вугілля» групи 05.2 «Видобуток бурого вугілля» розділу 05 секції B;
  • Клас 06.10 «Видобуток сирої нафти» групи 06.1 «Видобуток сирої нафти» розділу 06 «Видобуток сирої нафти й природного газу» (далі — розділ 06) секції B;
  • Клас 06.20 «Видобуток природного газу» групи 06.2 «Видобуток природного газу» розділу 06 секції B;
  • Клас 07.10 «Видобуток залізних руд» групи 07.1 «Видобуток залізних руд» розділу 07 «Видобуток металевих руд» (далі — розділ 07) секції B;
  • Клас 07.21 «Видобуток уранових і торієвих руд» групи 07.2 «Видобуток руд кольорових металів» розділу 07 секції B;
  • Клас 07.29 «Видобуток руд інших кольорових металів» групи 07.2 «Видобуток руд кольорових металів» розділу 07 секції B;
  • Клас 08.11 «Видобуток каменю, вапняку, гіпсу, крейди й глинистого сланцю» групи 08.1 «Видобуток каменю, піску й глини» розділу 08 «Видобуток інших корисних копалин і розробки кар’єрів» (далі — розділ 08) секції B;
  • Клас 08.12 «Видобуток піску, гравію, глини й каоліну» групи 08.1 «Видобуток каменю, піску й глини» розділу 08 секції B;
  • Клас 08.91 «Видобуток мінеральної сировини для хімічної промисловості й проведення мінеральних добрив» групи 08.9 «Видобуток корисних копалин і розробки кар’єрів, не віднесене до інших угруповань» розділу 08 секції B;
  • Клас 08.92 «Видобуток торфу» групи 08.9 «Видобуток корисних копалин і розробки кар’єрів, не віднесене до інших угруповань» розділу 08 секції B;
  • Клас 08.93 «Видобуток солі» групи 08.9 «Видобуток корисних копалин і розробки кар’єрів, не віднесене до інших угруповань» розділу 08 секції B;
  • Клас 08.99 «Видобуток інших корисних копалин і розробки кар’єрів, не віднесене до інших угруповань» групи 08.9 «Видобуток корисних копалин і розробки кар’єрів, не віднесене до інших угруповань» розділу 08 секції B.

Відповідно до Методологічних основ №396 забір води з річок, озер, свердловин тощо, очищення, обробку й розподіл води для виробничих й інших потреб належить до розділу 36.00 «Забір, очищення й подача води». 

Отже, з огляду на все вищесказане, вважаємо, що підприємства, які видобувають підземну воду, й у яких немає відкритих КВЕДів із розділів 05-08 КВЕД-2010 (тобто вони не отримують доходи від такої діяльності), не зобов’язані звітувати за МСФЗ. Тому підприємства, які видобувають підземні води зі свердловини, зараз можуть:

  • або добровільно застосовувати МСФЗ;
  • або не застосовувати МСФЗ й використовувати національні П(С)БО.

Разом з цим для отримання позиції податкових органів щодо цього питання підприємство може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися з детальним описом своєї ситуації до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з цього питання. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Водокористування , МСФЗ , Фінансова звітність

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі