Головна Усі консультації Облік та звітність Інше

БО надає благодійну допомогу фізособам у вигляді товарів: як це оформити?

Благодійна організація планує закуповувати продукти харчування та надавати їх фізособам як благодійну допомогу. Як оформити закупівлю та надання такої допомоги? Чи є вартість такої допомоги доходом фізосіб-отримувачів?

Згідно з ст. 1 Закону №5073, благодійна  діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.

Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів (пп. 170.7.1 ПКУ).

У даному випадку благодійна допомога є нецільовою. Згідно з пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року.

У 2021 році ця сума становить 3180 грн. Отже, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, що не перевищує 3180 грн.

Закупівлю продуктів можна робити за загальною схемою – безготівково у постачальників або за готівку через підзвітну особу. У разі безготівкової закупівлі достатньо буде оформити рахунок на оплату необхідного асортименту товарів, здійснити оплату та отримати товар і видаткову накладну від постачальника. Питання, чи укладати письмовий договір з постачальником, вирішується на розсуд сторін.

Також видається наказ керівника БО щодо надання благодійної допомоги. Наказ не має певної форми, проте у ньому варто зазначити максимум інформації про наступну подію. Наприклад, якщо заздалегідь відомі прізвища отримувачів, їх можна зазначити у наказі. Якщо ж ні, можна зазначити умови, яким повинні відповідати отримувачі тощо. У будь-якому разі у наказі зазначається асортимент та вартість товарів чи товарних наборів, які надаються отримувачам, визначаються особи, відповідальні за проведення операції – закупівлю товарів, їх подальше надання отримувачам.

Після закінчення операції складається акт, у якому зазначається фактична кількість переданих товарів.

Оскільки інформацію про вартість наданої допомоги слід буде відобразити у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності, у процесі надання товарів потрібно буде складати відомість, у якій зазначати дані отримувачів (прізвище, ім’я, по батькові та ІПН) та вартість товарів, які вони отримали. На нашу думку, паспортні дані отримувачів збирати не потрібно, достатньо ІПН.

Сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ відображається за ознакою доходу «169».

При перевищенні вартості благодійної допомоги розміру 3180 грн різниця буде оподатковуватись ПДФО та ВЗ. Але якщо фізособа-отримувач не є працівником благодійної організації і не отримує від неї грошового доходу, з якого можна було б утримати податки, особа-отримувач повинна буде внести суму ПДФО та ВЗ до каси благодійної організації. Навряд чи це сподобається отримувачам допомоги, тому для уникнення спірних ситуацій щодо сплати ПДФО та ВЗ з негрошового доходу радимо уникати надання благодійної допомоги вартістю більше 3180 грн.

Також читайте тут, туттут та тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Інше
Теги:
Матеріальна допомога , Фінансова допомога

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі