• Посилання скопійовано

Заміна рейок – це часткова ліквідація та капітальний ремонт залізничної колії

Підприємство має залізничну колію. Стороння організація провела заміну рейок, а старі рейки використані як металоконструкції для будівництва іншого основого засобу. Як відобразити в бухобліку виділення рейок з об’єкта основного засобу?

У даному випадку має місце часткова ліквідація та капітальний ремонт основного засобу.

При частковій ліквідації слід керуватися п. 35 П(С)БО 7, який передбачає, що у разі часткової ліквідації об'єкта ОЗ його первісна (переоцінена) вартість та знос зменшуються відповідно на суму первісної (переоціненої) вартості та зносу ліквідованої частини об'єкта ОЗ.

При цьому варто звернути увагу на п. 46 Методрекомендацій з обліку ОЗ №561, де сказано, що у ситуації часткової ліквідації об'єкта ОЗ його первісна (переоцінена) вартість та знос зменшуються відповідно на суму первісної (переоціненої) вартості та зносу ліквідованої частини об'єкта.

Також підприємство припиняє визнавати частину об'єкта основних засобів, якщо цю частину замінено, а витрати на її заміну включено до первісної (переоціненої) вартості об'єкта. Якщо підприємство не може визначити первісну вартість заміненої частини, воно може її оцінити у сумі витрат на заміну.

Звичайно, досить важко правильно визначити первісну вартість та знос частини ОЗ, який слід ліквідувати. Для цього можна використати натуральні параметри площі, довжини висоти, об'єму, обсягу тощо. У даному випадку можна визначити, яку частку (у відсотках) вартості всього об'єкта ОЗ складають рейки.

На нашу думку, можливо також застосування такого підходу, за яким первісна вартість замінених рейок  може визначатись у розмірі вартості нових рейок. Але цей підхід доречний тоді, коли вартість нових рейок співставна з первісною вартістю старих рейок. В умовах, коли ціни у гривнях постійно зростають, цей підхід не дасть достовірного результату.

У будь-якому випадку, рішення про вартість заміненої частини об'єкта ОЗ приймається комісією, про що складається акт, який затверджується керівником.

Прийняття закінчених робіт з ремонту  або поліпшення ОЗ оформляється актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів за ф. № ОЗ-2 ( п. 28 Методрекомендацій з обліку ОЗ №561). Можна користуватися також і іншими первинними документами, форма яких відрізняється від законодавчо встановлених форм, які містять необхідні для первинного документа реквізити – ст. 9 Закону про бухоблік. Якщо ремонт або поліпшення ОЗ виконує стороння організація, акт складають у двох примірниках. Тоді другий примірник надають підприємству, що виконало поліпшення або ремонт (наказ Мінстатистики України "Про затвердження типових форм первинного обліку" від 29.12.1995 р. №352).

Приклад. Загальна первісна вартість залізничної колії складає 100000 грн. Накопичений знос на момент заміни рейок – 86000 грн, залишкова вартість – 14000 грн. Комісія визначила, що вартість замінених рейок складає 80% від вартості всієї колії. Отже, первісна вартість рейок – 80000 грн, накопичений знос – 68800 грн, залишкова вартість – 11200 грн. Справедлива вартість старих рейок визначена у розмірі 12000 грн.

Витрати на оплату робіт сторонньої організації щодо встановлення нових рейок – 18000 грн без ПДВ, вартість нових рейок – 124000 грн.

 

Бухоблік заміни рейок

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Частково ліквідовано ОЗ «залізнична колія» в частині списання накопиченого зносу старих рейок

131

103*

68800,00

Списано залишкову вартість старих рейок

976

103

11200,00

Оприбутковано старі рейки як металоконструкції за справедливою вартістю

205

718

12000,00

Підписано акт зі сторонньою організацією про виконання демонтажних робіт, віднесено вартість робіт до капітальних інвестицій на капітальний ремонт залізничної колії

151

631

18000,00

Списано нові рейки, що встановлені на залізничній колії

151

205

124000,00

Введено в експлуатацію відремонтовану  колію

103

151

142000,00

Списано старі рейки для будівництва іншого основого засобу

151

205

12000,00

*Залізнична колія відноситься до групи 2121.2 Державного класифікатору будівель та споруд ДК 018-2000.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    Сьогодні 14:454
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    Сьогодні 12:047
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    Сьогодні 10:1210
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202426
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202448