• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги: облік у первісного й нового кредитора

Підприємство поставило товар покупцю, який вчасно не розрахувався за нього. Постачальник відступив право вимоги за таким зобов’язанням іншому підприємству з дисконтом. Як відобразити таке відступлення права вимоги в обліку у первісного та нового кредитора?

Юридичний аспект

Відступлення права вимоги (за ЦК УРСР – уступка вимоги, в літературі – цесія) являє собою договірну передачу зобов’язальних вимог первісного кредитора (цедента) новому кредиторові (цесіонарію). Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між цедентом та цесіонарієм (див. тут).

Отже, за договором відступлення права вимоги відбувається заміна кредитора у зобов’язанні (ст. 512 ЦКУ). Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, у ситуації, зазначеній в запитанні, до нового кредитора переходять права або отримати за договором ще не поставлені товари, або, у разі невиконання постачальником умов договору або розірвання договору поставки, отримання від такого постачальника раніше отриманої ним передоплати.

На момент отримання письмового повідомлення від первісного кредитора щодо переуступки права вимоги новому кредитору у боржника всі раніше визнані зобов'язання перед первісним кредитором (у тому ж обсязі й на тих же умовах) переходять до нового кредитора. Тобто у боржника виникає заборгованість перед новим кредитором зі сплати коштів за товар, отриманий від первісного кредитора та закривається заборгованість перед первісним кредитором з оплати.

Зверніть увагу: при заміні кредитора попередній кредитор не несе жодних зобов’язань за угодою, у якій відбувається заміна кредитора. Однак за договором про відступлення права вимоги може бути встановлена оплата послуг нового кредитора (цесіонарія).

Чи може бути договір цесії відплатним? Чинним законодавством не передбачено заборону на встановлення винагороди в разі відступлення права вимоги. Плата за такі послуги може бути визначена:

1) у відсотковому відношенні до суми боргу, що відступається;

2) у фіксованій сумі (новий кредитор платить суму меншу від суми права вимоги боргу або ж первісний кредитор платить новому кредитору певну суму коштів за послугу — менш поширений на практиці варіант).

Про юридичні аспекти встановлення такої плати ми писали, зокрема, тут. Там же можна прочитати про відображення в бухгалтерському обліку наведених вище операцій у кожної із сторін договору: первісного і нового кредиторів, а також у боржника.

 

Бухгалтерський облік

У ситуації, зазначеній в запитанні, бухгалтерські проведення будуть наступні:

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Фінансовий результат

Дт

Кт

+

-

Облік у підприємства «А» - первісного кредитора (цедента)

1.

Відвантажено товар підприємству «Б»

361

702

100000

-

-

2.

Нараховані ПЗ з ПДВ

702

641

16667

-

-

3.

Підписано договір цесії

377

361

95000

-

-

4.

Плату за договором цесії списано на інші операційні витрати

85, 949

361

5000*

-

-

5.

Отримано кошти від нового кредитора

311

377

95000

-

-

Облік у підприємства «В» - нового кредитора (цесіонарія)

1.

Підписано договір цесії, відображено заборгованості

377

685

100000

-

-

2.

Відображено дохід на суму винагороди цесіонарія **

685

733

5000

-

-

3.

Перераховано компенсацію за договором цесії підприємству «А»

685

311

95000

-

-

4.

Отримано кошти від підприємства «Б»

311

377

100000

-

-

* Акт виконаних робіт, наданих послуг на суму дисконту не передбачений; на практиці сума дисконту списується на витрати в момент передачі документів, що підтверджують борг.

**Дохід цесіонарій визнає в момент передачі йому документів, що підтверджують борг.

 
Зверніть увагу: якщо боргові зобов’язання передаються одним платником податку іншому в обмін на грошові кошти або цінні папери, то такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ. Але у первісного кредитора укладання договору про відступлення права вимоги не є підставою для зменшення податкового зобов’язання за поставленими ним товарами. Детальніше про це див. у листі ДФСУ від 14.12.2015 р. №26560/6/99-99-19-03-02-15.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи потрібно дисконтувати заборгованість за відсотками, яка не виплачується кілька років?
    У 2020 р. юрособа-резидент отримала від засновника юрособи-нерезидента, який володіє 80% акцій, відсоткову позику строком на 1 рік. Кожний рік договір продовжувався ще на рік. Позика досі не повернута. Відсотки нараховуються, але не перераховуються позичальнику згідно з п. 17 Постанови НБУ від 24.02.2022 р. №18. Чи правомірно заборгованість з виплати відсотків вважати довгостроковою та дисконтувати?
    Сьогодні 14:1196
  • Які витрати включаються до 50% витрат за пп. 14.1.159 ПКУ?
    Підприємство, основним видом діяльності якого є торгівля, закуповує в одного нерезидента товар обсягом понад 75% усього імпорту. Які операції, пов'язані з придбанням, включаються до 50% загальної вартості продукції (товарів, робіт, послуг) за нормами пп. 14.1.159 ПКУ? Чи враховуються тут інші статті витрат, наприклад, заробітна плата тощо?
    Сьогодні 13:4022
  • Особливості бухгалтерського обліку неприбуткової організації
    Якими бухгалтерськими проведеннями відобразити в бухобліку неприбуткової організації: оприбуткування благодійної та безповоротної фіндопомоги; грошову допомогу членам організації; списання витрат на проведення благодійних заходів (в т.ч. чай, каву тощо); видачу продуктових наборів, придбаних за благодійні внески? Чи потрібно проводити підзвітні кошти через субрахунок 372, чи можна одразу списати на витрати?
    Сьогодні 12:0124
  • Облік тари: чи можна перевести зворотну тару в обліку зі складу запасів до складу необоротних активів?
    На підприємстві є металеві контейнери, які вже не один рік обліковуються на рахунку 204. В цих контейнерах транспортується готова продукція, вони є зворотною тарою, строк їх використання перевищує 1 рік. Чи можна перевести ці контейнери в обліку до складу інвентарної тари (рах. 115) або МНМА (рах.112)? Як це зробити?
    Сьогодні 11:0035
  • Як обліковуються курсові різниці за коштами цільового фінансування?
    Як обліковують курсові різниці (залишок валюти на рахунку) при отриманні цільового валютного фінансування неприбутковою організацією? Як обліковують від’ємну та додатну курсову різницю при закритті звітного періоду? Чи впливають суми курсових різниць на рахунок обліку цільового фінансування, якщо так, то як це відображати у бухобліку? У якій сумі визнавати дохід та в якому рядку Звіту відображати, в який період?
    Сьогодні 10:2512