• Посилання скопійовано

Різниця між бухобліком малого підприємства та середніх і великих підприємств

Чим відрізняється ведення бухгалтерського обліку малого підприємства (із доходом меншим, ніж 20 млн грн) від бухгалтерського обліку середніх і великих підприємств?

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підприємства, які мають право на ведення спрощеного обліку доходів і витрат та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису. Про Методичні рекомендації з ведення таких регістрів ми писали, зокрема, тут.

У наказі Мінфіну від 15.06.2011 р. №720 зазначено, що такі регістри мають право застосовуватися суб'єктами малого підприємництва - юридичними особами, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат, зокрема відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154 розділу III Податкового кодексу України, та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (далі - малі підприємства). Однак наразі редакція розділу ІІІ ПКУ зовсім інша, тож, опиратися на цю норму неможливо.

Треба йти за іншою нормою цього ж наказу. За нею Методичні рекомендації визначають систему регістрів, порядок і спосіб реєстрації та узагальнення інформації в них без застосування подвійного запису для складання Спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва (далі - Спрощений фінансовий звіт) за формою згідно із додатком 2 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р. №39.

Згідно із п. 2 П(С)БО 25, Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва складається:

  • суб'єктами малого підприємництва – юридичними особами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства (тобто, наразі тільки єдинниками);
  • суб'єктами малого підприємництва – юридичними особами, що відповідають критеріям мікропідприємництва.

Критерії суб’єктів мікропідприємництва встановлені ч. 3 ст. 55 ГКУ. До них належать юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Що стосується підприємств, обсяг річного доходу яких не перевищує 20 млн грн, то вони можуть належати до суб’єктів мікропідприємництва, а отже, узагальнювати бухгалтерську інформацію в регістрах бухобліку без застосування подвійного запису і складати Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, оскільки їх річний дохід відповідає зазначеному у ч. 3 ст. 55 ГКУ. Але лише в тому випадку, якщо середня кількість найманих працівників на таких підприємствах не перевищує 10 осіб.

Якщо ж працівників більше, такі підприємства мають вести бухоблік та складати фінзвітність у загальному порядку.

При цьому, якщо вони відповідають критеріям малого підприємництва, то мають складати фінзвітність у формі Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва, форма якого теж затверджена П(С)БО 25. Таке право є в юридичних осіб - суб’єктів господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом НБУ. Також такі підприємства мають право застосовувати Спрощений план рахунків бухгалтерського обліку, затверджений наказом Мінфіну від 19.04.2001 р. №186

Решта підприємств (суб’єкти середнього і великого підприємництва) складають фінзвітність за формами, затвердженими НП(С)БО 1. І використовують для складання бухгалтерських проведень План рахунків і Інструкцію для його застосування, затверджені наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. №291.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202527
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202578
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518