• Посилання скопійовано

Зменшення СК емітента в обліку інвестора, якщо облік за методом участі в капіталі

ТОВ – інвестор обліковує на балансі за методом участі в капіталі на субрахунку 141 фінінвестицію у вигляді внеску до СК ТОВ емітента на суму 161 тис. грн (номінал 92 тис. грн). Частка інвестора - 50%. Емітент зменшує СК, без зміни часток інвесторів, на 78 тис. грн, в т.ч. 39 тис. грн, яка належить ТОВ інвестору. Ця сума 39 тис. грн буде повернена інвестору. Як відобразити таке зменшення в обліку інвестора, якщо відсоток частки інвестора в СК не змінюється і так і залишиться на рівні 50%?

В даній ситуації з точки зору інвестора відбувається частковий продаж частки на її номінальну вартість. Причому частка інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування не змінюється. 

На наш погляд, в такому разі фінінвестицію на субрахунку 141 слід зменшити тільки на номінальний розмір зменшення СК. Тобто, на дату зменшення СК емітентом в обліку інвестора слід зробити проведення:

 • Дт 377 Кт 141 – 39 000 грн.

Отримання коштів від емітента:

 • Дт 311 Кт 377 – 39 000 грн.

Але чіткої відповіді на це питання в НП(С)БО немає. Тому з метою уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися за консультацією до Мінфіну. Адже в Україні державним органом, що регулює питання методології бухгалтерського обліку, є Мінфін (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік).

Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Особливості списання замортизованих МНМА та НМА, які не будуть використовуватися
  МНМА із строком використання 24 місяці, 100% амортизація, вийшли з ладу та потребують списання. Чи нараховувати ПДВ в цьому випадку? Також є НМА, який не введено в експлуатацію – це комп’ютера програма російського походження, буде списуватися з обліку. Чи достатньо для списання службової записки відповідальної особи про те, що ця програма не буде використовуватися у зв'язку із забороною використання такої програми? Чи виникає нарахування ПДВ, якщо придбали програму з ПДВ?
  04.12.202378
 • Як встановити межу суттєвості для витрат?
  Як в обліковій політиці описати межу суттєвості для визнання витрат минулого періоду в розмірі 0,2% від витрат (формулювання та нормативна база)?
  01.12.202374
 • Облік списаних автошин
  Підприємство списує шини, які були встановлені на вантажні авто, на причепах. Норма пробігу не досягнута, але висота протектору на межі допустимого, відновлення недоцільне. Які наслідки з ПДВ, якщо продати ці шини ФОП чи передати за договором на утилізацію спеціалізованому підприємству?
  30.11.20231 450
 • Модернізація ОЗ запчастинами, знятими з іншого ОЗ: як визначити вартість запчастин?
  Підприємство має повністю замортизований сервер, який раніше був модернізований додатковими планками пам’яті. Ці планки теж замортизовані. Тепер вони встановлюються на інший сервер. Чи визнаються ці планки пам’яті активом, якщо їх вартість не може бути достовірно визначена?
  29.11.202354
 • Підприємство придбало товар у нерезидента: що в обліку?
  Підприємство придбало товар у нерезидента. Польська компанія надала послуги перевезення територією Польщі. Товар частково продано польській компанії, частково - завезено на митну територію України. Як відобразити це в бухобліку?
  29.11.202356