• Посилання скопійовано

На якому субрахунку обліковувати системи газопостачання, пожежогасіння, електромережі, каналізацію?

При будівництві заводу підприємство окремо обліковувало витрати з облаштування систем газопостачання, пожежогасіння, електромережі, каналізацію, автоматичну систему управління виробничим обладнанням (складається з комп’ютерів, датчиків, мережі тощо). Планується вводити ці системи в експлуатацію як окремі об’єкти ОЗ. На яких субрахунках обліковувати ці системи?

Немає встановленого чинними нормативними документами порядку, який обов’язково слід застосовувати для класифікації ОЗ. Тому з цією метою, на наш погляд, підприємство може користуватися різноманітними методичними, рекомендаційними матеріалами. 

Посилання на такі рекомендації, на наш погляд, можна навести в Акті введення ОЗ в експлуатацію, який складає призначена керівником підприємства комісія і який затверджується керівником. 

Наприклад, в консультаціях податкової служби частко згадується ДК 013-97 «Класифікація основних фондів», який податківці застосовують для класифікації ОЗ (див., приміром, ІПК ДПСУ від 22.11.2022 р. №2019/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 08.08.2022 р. №1236/ІПК/99-00-21-02-02-06 і багато інших).

Але цей класифікатор, повторимося, не є обов’язковим до застосування і він дуже застарів. Згідно цього класифікатор передбачено тільки три групи ОЗ, з виділенням підгруп.

На наш погляд, значно доречніше скористатися Методрекомендаціями №11, які містять окремий розділ ІІ «Класифікація основних засобів».

Наприклад, за цими Методрекомендаціями до групи «будинки, споруди та передавальні пристрої» відносяться, серед іншого:

  • лінії електропередач, 
  • трансмісії та трубопроводи з усіма проміжними пристроями, необхідними для трансформації (перетворення) і передачі енергії та для переміщення трубопроводами рідких та газоподібних речовин до споживача, 
  • кабельні та повітряні лінії зв'язку тощо.

З огляду на такі рекомендації до цієї групи, на наш погляд, слід віднести системи:

  • газопостачання, 
  • пожежогасіння, 
  • електромережі, 
  • каналізації.

Фактично зазначені системи відносяться до передавальних пристроїв.

Обліковуються такі об’єкти на субрахунку 103 «Будинки та споруди».

В податковому обліку податку на прибуток для підприємства, яке коригує фінрезультат на податкові різниці, такі об’єкти відносяться до групи 3 (передавальні пристрої), з мінімальним допустимим строком використання 10 років (див. пп. 138.3.3 ПКУ).

Щодо автоматичної системи управління виробничим обладнанням.

За Методрекомендаціями №11 до групи «машини та обладнання» відносяться, серед іншого:

  • комп'ютерна техніка і її комплектуючі (комп'ютери, монітори, периферійне і мережеве обладнання комп'ютера, що за вартістю за одиницю чи комплект відноситься до основних засобів) та 
  • електронні засоби обробки інформації (електронно-обчислювальні, керуючі та аналогові машини, цифрові обчислювальні машини та пристрої тощо).

На наш погляд, це саме та група, до якої має відноситися автоматична система управління виробничим обладнанням. Такий об’єкт обліковується на субрахунку 104 «Машини та обладнання».

В податковому обліку податку на прибуток для підприємства, яке коригує фінрезультат на податкові різниці, такі об’єкти відносяться до групи 4 (машини та обладнання), з мінімальним допустимим строком використання 5 років (див. пп. 138.3.3 ПКУ).

Разом з тим з цієї групи виділено окремий об’єкт з мінімально допустимим строком використання 2 роки:

  • електронно-обчислювальні машини, 
  • інші машини для автоматичного оброблення інформації, 
  • пов’язані з ними засоби зчитування або друку інформації, 
  • пов’язані з ними комп’ютерні програми (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), 
  • інші інформаційні системи, 
  • комутатори, 
  • маршрутизатори, 
  • модулі, 
  • модеми, 
  • джерела безперебійного живлення та засоби їх підключення до телекомунікаційних мереж, 
  • телефони (в тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує 20000 гривень.

Проте, на наш погляд, автоматична система управління виробничим обладнанням не вписується в показники цієї окремої групи. На наш погляд, до окремої групи із строком 2 роки потрібно відносити перелічені там об’єкти, які обліковуються окремо. А якщо підприємство обліковує одним об’єктом всю автоматичну систему, яка складається з багатьох складових (комп’ютерів, комутаторів, маршрутизаторів тощо), то таку систему слід обліковувати в стандартній групі 4 з мінімальним строком 5 років.

Але думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»