Прямої відповіді на це питання в чинному українському бухгалтерському законодавстві немає.
Але виходячи зі змісту подібних норм (оприбуткування безоплатно отриманих запасів, основних засобів, нематеріальних активів) безоплатно отримані послуги у вигляді роялті також повинні відображатися в бухгалтерському обліку – за справедливою вартістю роялті.
Це пояснюється тим, що принципи бухгалтерського обліку (див. ст. 4 Закону про бухоблік) вимагають, щоб усі здійснені підприємством господарські операції відображалися у бухгалтерському обліку і фінансовій звітності.
На наш погляд, відобразити ці операції можна такими бухгалтерськими проведеннями:
- Дт 39 Кт 63 – на справедливу вартість роялті, яке віднесено до складу витрат майбутніх періодів;
- Дт 63 Кт 718 – визнано дохід від безоплатно отриманого роялті.
Надалі ТОВ (ліцензіар) включає вартість отриманого роялті до складу витрат в порядку, як і роялті, отримане ним за плату:
- Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 39.
Вище ми навели власний погляд на особливості бухгалтерського обліку.
Але слід сказати, що в Україні регулювання питань методології бухгалтерського обліку віднесено до відання Мінфіну. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися до Мінфіну для отримання консультації з цього питання.
Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити