Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік статутного капіталу в іноземній валюті

Зборами учасників прийнято рішення про збільшення СК за рахунок внесення одним із учасників коштів в іноземній валюті. На дату протоколу зафіксовано СК у гривнях. Внески здійснювалися протягом року за різними курсами. Але частина СК залишилася недовнесеною. Як обліковувати СК, якщо курси змінювалися?

Формування статутного капіталу відображають проведенням: Дт 46 Кт 401, на суму в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату підписання протоколу. Заборгованість на субрахунку 401 є немонетарною, тому на неї курсові різниці не нараховуються (п. 7 НП(С)БО 21).

Надалі, при зміні валютних курсів при здійсненні внесків до СК сума на субрахунку 401 не змінюється.

Всі подібні зміни (коливання курсу) відображаються на рахунку 46, про що далі.

Заборгованість на рахунку 46 є монетарною, адже вона має погашатися грошовими коштами. Тому на цю заборгованість нараховуються курсові різниці – на дату балансу і на дату здійснення господарської операції, зокрема, здійснення внеску (див. п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Зокрема – на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» (див. лист Мінфіну від 19.11.2013 р. №31-08410-07-16/33606).

Щоправда, ані в цьому листі, ані в НП(С)БО 21 не зазначено, куди відносити від’ємну курсову різницю, якщо вона виникатиме, якщо кредитового залишку для її відображення на субрахунку 425 не вистачає. На наш погляд – на рахунок 44.

Отже, за заборгованістю на рахунку 46 відображаються курсові різниці:

  • на дату балансу;
  • на дату отримання внеску.

Курсові різниці відображаються проведеннями:

  • Дт 46 Кт 425 – якщо курс зменшився, на суму зменшення;
  • Дт 425 (якщо є залишок, в розмірі такого залишку) чи 44 (якщо немає залишку на 425 чи в сумі перевищення над залишком на 425) Кт 46 – якщо курс збільшився, на суму збільшення.

Заборгованість учасників за внесками до СК, яка на дату балансу обліковується на субрахунку 46 (дебет), відображається в рядку 1425 «Неоплачений капітал» першого розділу пасиву балансу «Власний капітал», у дужках. У дужках – означає, що ця сума вираховується під час визначення підсумку власного капіталу. Тобто, це сума з мінусом.

 ***

Читайте також: Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Валюта , Статутний капітал , Курсові різниці , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі