• Посилання скопійовано

Облік статутного капіталу в іноземній валюті

Зборами учасників прийнято рішення про збільшення СК за рахунок внесення одним із учасників коштів в іноземній валюті. На дату протоколу зафіксовано СК у гривнях. Внески здійснювалися протягом року за різними курсами. Але частина СК залишилася недовнесеною. Як обліковувати СК, якщо курси змінювалися?

Формування статутного капіталу відображають проведенням: Дт 46 Кт 401, на суму в гривнях за офіційним курсом НБУ на дату підписання протоколу. Заборгованість на субрахунку 401 є немонетарною, тому на неї курсові різниці не нараховуються (п. 7 НП(С)БО 21).

Надалі, при зміні валютних курсів при здійсненні внесків до СК сума на субрахунку 401 не змінюється.

Всі подібні зміни (коливання курсу) відображаються на рахунку 46, про що далі.

Заборгованість на рахунку 46 є монетарною, адже вона має погашатися грошовими коштами. Тому на цю заборгованість нараховуються курсові різниці – на дату балансу і на дату здійснення господарської операції, зокрема, здійснення внеску (див. п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Відповідно до п. 8 НП(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Зокрема – на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» (див. лист Мінфіну від 19.11.2013 р. №31-08410-07-16/33606).

Щоправда, ані в цьому листі, ані в НП(С)БО 21 не зазначено, куди відносити від’ємну курсову різницю, якщо вона виникатиме, якщо кредитового залишку для її відображення на субрахунку 425 не вистачає. На наш погляд – на рахунок 44.

Отже, за заборгованістю на рахунку 46 відображаються курсові різниці:

  • на дату балансу;
  • на дату отримання внеску.

Курсові різниці відображаються проведеннями:

  • Дт 46 Кт 425 – якщо курс зменшився, на суму зменшення;
  • Дт 425 (якщо є залишок, в розмірі такого залишку) чи 44 (якщо немає залишку на 425 чи в сумі перевищення над залишком на 425) Кт 46 – якщо курс збільшився, на суму збільшення.

Заборгованість учасників за внесками до СК, яка на дату балансу обліковується на субрахунку 46 (дебет), відображається в рядку 1425 «Неоплачений капітал» першого розділу пасиву балансу «Власний капітал», у дужках. У дужках – означає, що ця сума вираховується під час визначення підсумку власного капіталу. Тобто, це сума з мінусом.

 ***

Читайте також: Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442