Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Чи можна оприбуткувати на баланс бомбосховище, яке раніше не було на балансі?

На території підприємства знаходиться бомбосховище, яке не стоїть на балансі. Підприємство приймає рішення поставити на баланс. Чи можна це зробити і як відобразити в бухобліку?

Якщо підприємство є власником цього бомбосховища і має документи, які підтверджують право власності, воно може поставити бомбосховище на баланс, на підставі даних інвентаризації.

В такому разі згідно з п. 4 розділу ІV Положення № 879 бомбосховище ставиться на баланс за справедливою вартістю (див. п. 10 НП(С)БО 7) проводкою: Дт 103 Кт 69 «Доходи майбутніх періодів».

Справедлива вартість – сума, за якою можна продати актив (п. 4 НП(С)БО 7). Тобто, це фактично ринкова вартість. Визначити її можна, приміром, провівши незалежну оцінку.

Окрім інвентаризаційних документів має бути оформлено Акт введення в експлуатацію ОЗ. Причому може застосовуватися форма цього документа, затверджена Наказом № 818.

Надалі на бомбосховище в загальному порядку нараховується амортизація: Дт 949 Кт 131. І одночасно пропорційно нарахованої амортизації визнається дохід: Дт 69 Кт 745.

Але якщо у підприємства немає документів, які підтверджують право власності на бомбосховище, потрібно чинити інакше.

З точки зору ЦКУ таке бомбосховище є безхазяйною річчю. Набуття права власності на таку річ здійснюється згідно з нормами ст. 335 ЦКУ. Про деякі аспекти набуття такого права власності можна почитати в Роз’ясненні Мін'юсту від 13.10.2011 р.

В цілому порядок такий:

Підприємство повинне повідомити про безхазяйне бомбосховище органи місцевого самоврядування, на території якого воно розміщено.

Далі орган місцевого самоврядування складає акт обстеження і потім здійснює дії для встановлення власника майна.

Окрім того, безхазяйна нерухома річ (бомбосховище) береться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування (заявника), на території якого воно розміщене шляхом звернення до органу державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку (ч. 2 ст. 335 ЦКУ).

Про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік орган місцевого самоврядування робить оголошення у друкованих засобах масової інформації (ч. 2 ст. 335 ЦКУ).

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна воно за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність (ч. 2 ст. 335 ЦКУ).

З наведеного випливає, що якщо у підприємства немає документів, які свідчать про право власності на бомбосховище, то воно може надійти тільки у комунальну власність.

Варто також сказати, що згідно з п. 20 Порядку № 1340 тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, визнане безхазяйним відповідно до законодавства, що не загрожує безпеці та життєдіяльності людини, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Управлінню державної охорони, Держспецзв’язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Безоплатна передача безхазяйного майна здійснюється на підставі акта приймання-передачі, складеного представниками територіального органу ДПС, органів (суб’єктів господарювання), які здійснюють зберігання та/або розпорядження таким майном, та представниками суб’єктів, яким передається безхазяйне майно.

При цьому безхазяйне майно знімається з обліку в органах (суб’єктах господарювання), що здійснюють його зберігання та/або розпорядження ним.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі