• Посилання скопійовано

Зменшення СК з виплатою частки і подальше придбання часток у засновника

ТОВ має одного засновника, СК - 1 500 000 грн повністю оплачений. Планується зменшити СК на 300 000 грн, виплативши засновнику кошти. Потім засновник продасть 31% (372 000 грн) і 20% (240 000 грн) корпоративних прав на СК, які залишилися, двом іншим учасникам. Які особливості оподаткування ТОВ і учасників за такими операціями?

Кілька слів про бухоблік ТОВ

На момент прийняття рішення про зменшення СК, з виплатою частки засновнику, в обліку роблять проводку: Дт 452 Кт 672 – 300 000 грн.

Перераховано кошти засновнику: Дт 672 Кт 311 – 300 000 грн.

Зменшено СК на суму виплаченої частки на дату держреєстрації зменшення СК: Дт 401 Кт 452.

 

Чи впливає зазначена операція на податковий облік ТОВ?

Ні, не впливає на оподаткування цими податками:

  • податком на прибуток;
  • єдиним податком груп 3 чи 4;
  • ПДВ.

 

Чи буде інвестиційний прибуток засновника при зменшенні СК ТОВ?

Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ до продажу інвестиційного активу прирівнюються в тому числі операції з повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним (або особою, у якої інвестиційний актив був придбаний прямо чи опосередковано) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента, зменшення статутного капіталу такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права (пп. 170.2.2 ПКУ).

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу (пп. 170.2.2 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.2.1 ПКУ облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.

В розглядуваній нами ситуації СК зменшено на 300 000 грн. І таку саму суму засновнику виплачено. Таким чином, результат операцій з інвестиційними активами буде нульовий. Тобто, не буде ані збитку, ані прибутку, а тому ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%) платити не потрібно. Звісно, за умови, що у засновника є первинні документи, які підтверджують внесення коштів чи іншого майна до СК на суму 300 000 грн. Адже витрати дозволяється відображати тільки за наявності підтвердних документів на формування СК.

В цій ситуації за наслідками року, в якому була виплата засновнику суми зменшення, ця фізособа має подати до податкової декларацію, вказавши там доходи і витрати, які в підсумку дадуть нульовий прибуток.

Поряд з цим юридична особа (ТОВ), яка повернула кошти, має показати таку виплату у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «112». Таким чином, юрособа податки не утримує.

 

Оподаткування при продажу засновником частини належним йому корпоративних прав іншим фізособам

За умовами розглядуваної нами ситуації у засновника залишається корпоративне право (КП) в розмірі 1 200 000 грн. Але 31% і 20% КП він продає за номінальною вартістю двом іншим фізособам.

Продаж КП також є продажом інвестиційного активу, і в цій ситуації діють ті самі правила оподаткування, що наведені вище.

Але оскільки КП продається за номіналом, об’єкту оподаткування (інвестиційного прибутку) немає. Адже доходи і витрати рівні. Тому й ПДФО і ВЗ сплачувати не потрібно.

Тут також засновник має подати до ДПС за наслідками року, коли відбувся продаж, декларацію про майновий стан і доходи, вказавши там доходи і витрати, які в підсумку дадуть нульовий прибуток.

Якщо зменшення СК з виплатою частки і продаж частки КП іншим фізособам відбувається в одному році, то всі ці операції відображаються в одній декларації. Тобто, в такій декларації будуть відображені як загальні доходи 912 000 грн. (300 000+372 000+240 000), так і витрати в такій самій сумі.

Фізособи, які придбали частки, мають зберігати документи, за якими вони придбали частки. Це буде як відповідний договір, акт приймання-передачі частки, так і документ, за яким здійснена оплата, наприклад, квитанція банку тощо. Адже якщо надалі такі фізособи продаватимуть частки, ці документи будуть підтверджувати витрати.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202577
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518