Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Дарування частки одним засновником ТОВ іншому: як облікувати?

ТОВ має двох засновників із частками 95% і 5% відповідно. Частки повністю оплачені (внесок ОЗ). Один з учасників (5%) планує вийти із складу засновників, подарувавши свою частку іншому учаснику. Як це зробити та які проведення потрібно здійснити в обліку?

Правові підстави і оформлення дарування

Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам (ч. 1 ст. 21 Закону про ТОВ).

Відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону про ТОВ договір, за яким виникнення, зміна чи припинення прав та обов’язків щодо відчуження частки у статутному капіталі товариства обумовлені обставинами, вчиняється у письмовій формі. Істотними умовами такого договору є розмір частки у статутному капіталі товариства, що відчужується, ціна договору, обставини, що обумовлюють настання, зміну або припинення прав та обов’язків сторін щодо відчуження частки у статутному капіталі товариства, строк дії договору.

Причому згідно з ч. 4 ст. 21 Закону про ТОВ учасник товариства може встановити вимогу нотаріального посвідчення правочину з відчуження, застави частки такого учасника у статутному капіталі відповідного товариства та скасувати таку вимогу, відомості про що вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному законом. Така вимога учасника, а також скасування учасником цієї вимоги є одностороннім правочином та підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону про держреєстрацію для держреєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) документ про сплату адміністративного збору;

3) один із документів, наведених в пп. «а» - пп. «з» п. 3 ч. 5 ст. 17 Закону про держреєстрацію, серед яких і:

  • акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю;
  • структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.

З наведеного випливає, що сторони (учасники, один з яких дарує, а інший приймає в дарунок частку) мають укласти в письмовій формі договір дарування частки і акт приймання-передачі частки. Нотаріальне посвідчення цих документів не обов’язкове, але може бути проведене на вимогу однієї із сторін.

Надалі учасник, який отримав частку в подарунок, має подати наведений вище перелік документів держреєстратору для реєстрації змін у складі часток і учасників.

Разом з тим, якщо статут містить перелік учасників і розмір їх часток, доведеться вносити зміни до статуту і окрім наведеного вище, проводити процедуру держреєстрації змін до статуту.

 

Оподаткування дарування частки

Фізособа, яка подарувала частку

Оскільки така фізособа не отримує доходу, вона не сплачує податки (ПДФО і ВЗ), не подає декларацію.

 

Фізособа, яка отримала частку в дарунок

Відповідно до пп. 174.6 ПКУ об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.

Серед об’єктів, наведених в п. 174.1 ПКУ, є в тому числі КП (корпоративні права).

Отже, отримані фізособою як подарунок КП оподатковуються в порядку, встановленому для спадщини.

За нульовою ставкою оподатковуються КП, отримані від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення (п. «а» пп. 174.2.1 ПКУ). Таким чином, ані ПДФО, ані ВЗ тут не нараховуються.

За ставкою ПДФО 5% і ВЗ 1,5% оподатковуються КП, які отримані від фізосіб резидентів України, окрім членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення (пп. 174.2.2 ПКУ).

За ставкою ПДФО 15% і ВЗ 1,5% оподатковуються КП, які отримані від фізосіб нерезидентів.

Таким чином, за отриманими як подарунок КП фізособа резидент має подати річну податкову декларацію, нарахувати податки, якщо дохід оподатковується і перерахувати їх до бюджету.

 

Бухгалтерський облік

В бухгалтерському обліку потрібно буде змінити склад учасників в аналітичному обліку за субрахунком 401. Більше ніяких записів в обліку робити не потрібно.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі