• Посилання скопійовано

Облік заміни бракованого товару, облікованого, як МНМА

Підприємство через підзвітну особу, яка розрахувалася корпоративною карткою, придбало годинник. Годинник облікували у складі МНМА, нарахувавши 100% амортизацію. Через три місяці, в гарантійний період, годинник вийшов з ладу. Зламаний повернули продавцеві, натомість отримали новий. Як відобразити в обліку ці операції?

Можемо міркувати таким чином.

В даній ситуації відбувається заміна несправного товару таким самим справним.

Повторимося – відбувається заміна. Заміна товару на такий самий.

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7 подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість.

Тобто, з точки зору обліку такі товари є подібними.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 7 первісна вартість об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта основних засобів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 15 дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами, роботами, послугами та іншими активами), які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.

Наведені норми бухгалтерських стандартів показують, що під час заміни товарів, які обліковані в складі необоротних активів (МНМА) немає підстав в обліку відображати доходи чи витрати.

Отриманий справний годинник має відображатися в обліку за залишковою вартістю переданого несправного годинника.

Оскільки залишкова вартість годинника за даними обліку 0 грн (адже амортизація нарахована в розмірі 100%), то несправний годинник передається продавцеві за вартістю 0 грн. Натомість отримується справний годинник також за вартістю 0 грн.

Чинне українське законодавство не визначає, якими бухгалтерськими проводками відображати передачу зламаного об’єкта необоротних активів і отримання навзамін справного.

Тому підприємство може розв'язати це питання на власний розсуд.

На наш погляд, це можна зробити таким чином:

  • Дт 132 Кт 112 – на суму первісної вартості годинника (передача зламаного годинника продавцеві, за актом чи накладною);
  • Дт 112 Кт 132 – на таку саму суму (отримання справного годинника від продавця, на підставі виданого продавцем документа, наприклад, чека РРО про відпуск годинника без оплати, накладної, акту тощо).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»