• Посилання скопійовано

Облік заміни бракованого товару, облікованого, як МНМА

Підприємство через підзвітну особу, яка розрахувалася корпоративною карткою, придбало годинник. Годинник облікували у складі МНМА, нарахувавши 100% амортизацію. Через три місяці, в гарантійний період, годинник вийшов з ладу. Зламаний повернули продавцеві, натомість отримали новий. Як відобразити в обліку ці операції?

Можемо міркувати таким чином.

В даній ситуації відбувається заміна несправного товару таким самим справним.

Повторимося – відбувається заміна. Заміна товару на такий самий.

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7 подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість.

Тобто, з точки зору обліку такі товари є подібними.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 7 первісна вартість об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта основних засобів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 15 дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами, роботами, послугами та іншими активами), які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.

Наведені норми бухгалтерських стандартів показують, що під час заміни товарів, які обліковані в складі необоротних активів (МНМА) немає підстав в обліку відображати доходи чи витрати.

Отриманий справний годинник має відображатися в обліку за залишковою вартістю переданого несправного годинника.

Оскільки залишкова вартість годинника за даними обліку 0 грн (адже амортизація нарахована в розмірі 100%), то несправний годинник передається продавцеві за вартістю 0 грн. Натомість отримується справний годинник також за вартістю 0 грн.

Чинне українське законодавство не визначає, якими бухгалтерськими проводками відображати передачу зламаного об’єкта необоротних активів і отримання навзамін справного.

Тому підприємство може розв'язати це питання на власний розсуд.

На наш погляд, це можна зробити таким чином:

  • Дт 132 Кт 112 – на суму первісної вартості годинника (передача зламаного годинника продавцеві, за актом чи накладною);
  • Дт 112 Кт 132 – на таку саму суму (отримання справного годинника від продавця, на підставі виданого продавцем документа, наприклад, чека РРО про відпуск годинника без оплати, накладної, акту тощо).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202514
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025223
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025678
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202542