• Посилання скопійовано

Облік придбання корпоративних прав за ціною вище номіналу

Підприємство придбало компанію, власний капітал якої за балансом на дату придбання становив 1 млн грн. Фактично за корпоративні права підприємство оплатило компанії, яку придбало 2 млн грн. Як відобразити цю операцію в обліку?

Наслідки для придбаної компанії

По-перше, зміни у складі засновників слід відобразити у Статуті компанії та зареєструвати нову редакцію Статуту.

По-друге, податкові наслідки для самої компанії не виникають.

По-третє, у бухобліку компанії слід внести зміни до аналітичного обліку на рахунку 40 – у розрізі засновників та їх часток.

 

Наслідки для покупця корпоративних прав

Відповідно до ст. 167 ГКУ та пп. 14.1.90 ПКУ, корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

 

ПДВ

 Відповідно до пп. 196.1.1 ПКУ купівля-продаж корпоративних прав не є об’єктом оподаткування ПДВ, тож податкового кредиту з ПДВ не буде.

 

Податок на прибуток у покупця

 Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Операція з придбання корпоративних прав не спричиняє коригування фінрезультату у покупця  з метою оподаткування.

У бухобліку покупець корпоративних прав відображає придбані корпоративні права як фінансову інвестицію:

  • на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», якщо корпоративні права придбаваються для утримання на строк більше 1 року (п. 2.12 Методрекомендацій №433);
  • на субрахунку 352 «Інші поточні фінансові інвестиції», якщо корпоративні права планується продати протягом 1 року і вони можуть бути вільно реалізовані у будь-який момент (п. 2.34 Методрекомендацій №433).

Фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухобліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням фінансової інвестиції (п. 4 П(С)БО 12).

Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому. Тому фінінвестиція відображається в балансі на дату отримання над нею контролю, яку можна зв’язати з моментом переходу права власності на КП.

У даному випадку підприємство відображає придбані корпоративні права як довгострокову фінансову інвестицію, якщо воно не збирається їх продавати протягом року – див. таблицю.

Номінальна вартість придбаних корпоративних прав не відображається в обліку покупця.

 

Облік операцій придбання корпоративних прав у покупця

Господарська операція

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

дебет

кредит

Зараховано на баланс фінансову інвестицію у вигляді корпоративних прав (на дату внесення запису до ЄДР про зміну учасника придбаної компанії)

143

685

2000000,00

Сплачено кошти продавцю за придбану фінансову інвестицію у вигляді корпоративних прав

685

311

2000000,00

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202428
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202418
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202462
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423