Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Як виправити помилки у розподілі витрат підприємства за минулі роки та за поточний рік?

Підприємство надає різні послуги та формує собівартість за кожною окремо. Протягом певного періоду деякі витрати були некоректно класифіковані як виробничі замість адміністративних, або віднесені до того виду діяльності, який вже не здійснюється тощо. Накопичилася сума витрат, яку потрібно списати. Як списати їх у бухобліку? Як це вплине на оподаткування прибутку?

По-перше, потрібно ретельно все перевірити і провести всі витрати так, як вони мали б бути проведені. Звісно, проводити це потрібно не в самому бухобліку за ті періоди, в яких було допущено помилки, а в окремому документі – у бухгалтерській довідці. У такій бухдовідці слід зазначити суть кожної помилки, а  також навести сторнуючі записи по рахунках та правильні записи.

При цьому слід окремо розділити помилки, які були допущені у минулих роках – 2019 році та раніше, та помилки, які допущені у поточному 2020 році. 

По-друге, слід окремо з’ясувати:

1) Вплив минулорічних помилок на залишок рахунку 44. Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). Отже, на суму такої зміни слід відкоригувати сальдо рахунку 44 у кореспонденції з тими рахунками, сальдо яких теж змінилося внаслідок виправлень помилок минулих років.

2) Вплив помилок поточного року на залишки бухгалтерських рахунків, який буде виражений у тому наборі коригуючих бухгалтерських записів, що складені для виправлення цих помилок. Ці записи – сторнуючі та правильні – слід відобразити в обліку у тому кварталі, у якому складено бухдовідку. Таким чином, річні показники 2020 року будуть уже правильними.

По-третє, за необхідності слід внести зміни у податкову та фінансову звітність.

Якщо минулорічні помилки вплинули на фінрезультат з метою оподаткування, що був задекларовани й у минулих роках (2019, 2018 рр.), то потрібно уточнити декларації з податку на прибуток. Якщо помилки не стосуються коригувань фінрезультату, або якщо підприємство не коригує фінрезультат, то виправлення буде стосуватися лише рядків 02, 04 та 06 (за наявності податку) декларації з податку на прибуток.

Про те, як виправити помилки в декларації, читайте тут.

Також виправити слід і фінансову звітність. Щодо її виправлення читайте тут.

Виправленню також підлягає і квартальна звітність з податку на прибуток та фінансова звітність за І квартал 2020 року, якщо вона подавалася і виправлення помилок 2020 року вплинуло на її показники. 

Якщо підприємство має річний звітний період з податку на прибуток, то при поданні річної звітності за 2020 рік воно вже буде враховувати виправлені дані.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Витрати , Податок на прибуток , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі