Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Грошова застава кандидата на пост Президента: як облікувати?

З розрахункового рахунку партії під час виборчої компанії було перераховано грошову заставу до ЦВК за кандидата на пост Президента України. Як правильно відобразити у бухобліку цю операцію?

Відповідно до ст. 49 Закону «Про вибори Президента України» грошова застава вноситься партією, яка висунула кандидата на пост Президента України, або кандидатом на пост Президента України у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії (після початку виборчого процесу та до подання документів Центральній виборчій комісії для реєстрації) у розмірі 2,5 млн грн.

Грошова застава повертається суб’єкту її внесення (партії чи кандидату на пост Президента України) у разі, якщо відповідного кандидата визнано обраним Президентом України або включено до виборчого бюлетеня для повторного голосування. В інших випадках грошова застава не повертається і перераховується до Держбюджету України.

У разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації кандидата на пост Президента України, внесена грошова застава у п’ятиденний строк з дня його прийняття перераховується суб’єкту її внесення (відповідно на рахунок партії або рахунок, зазначений кандидатом на пост Президента України).

За загальною нормою ч. 1 ст. 586 ЦКУ майно, в т.ч. й грошові кошти (ч. 1 ст. 576 ЦКУ), передані у заставу, залишається у власності заставника, а отже, продовжує враховуватися в складі його балансу. Право звернення стягнення на предмет застави заставодержатель набуває тільки тоді, коли боржник не виконує зобов’язання, ним забезпечені (ч. 1 ст. 589 ЦКУ).

З огляду на вищесказане, зазначимо наступне:

Нормою  пп. 14 П(С)БО 11 передбачено створення забезпечення при виникненні внаслідок минулих подій зобов'язання, погашення якого, ймовірно, призведе до зменшення ресурсів, що втілюють в собі економічні вигоди, та його оцінка може бути розрахунково визначена. Разом з тим методику розрахунку гарантійного забезпечення законодавством не встановлено, тому підприємство самостійно визначає для себе методику такого розрахунку, зафіксувавши її в наказі про облікову політику (п. 2.1, 2.11 Методичних рекомендацій № 635).

Для узагальнення інформації про рух коштів, які за рішенням підприємства резервуються для забезпечення майбутніх витрат та платежів і включення їх до витрат поточного періоду передбачено рахунок 47 «Забезпечення майбутніх витрат і платежів».

На субрахунку 474 «Забезпечення інших витрат і платежів» ведеться облік забезпечення інших наступних витрат, що не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 47.

Крім того, для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством гарантій та забезпечень виконання як власних зобов'язань та платежів, так і зобов'язань та платежів інших підприємств (за договорами поруки), передбачено позабалансовий рахунок 05 «Гарантії та забезпечення надані».

На рахунку 05 ведеться облік забезпечення за вартістю, вказаною в документах про гарантії та забезпечення. Зокрема, на цьому рахунку обліковується вартість інших гарантій та забезпечень. Аналітичний облік гарантій та забезпечень ведеться за кожною наданою гарантією та забезпеченням.

Збільшення залишку на рахунку 05 відбувається при видачі гарантій та забезпечень, зменшення – при погашенні заборгованості, на яку були вони надані, та при перенесенні зобов'язань за ними на баланс.

Таким чином, вважаємо, що у політичної партії мають бути такі проведення:

  • Дт 474 Кт 311 - перераховано кошти як грошову заставу на рахунок ЦВК;
  • Дт 05 Кт - одночасно на позабалансовому рахунку відображено надану  грошову заставу;
  • Дт 311 Кт 474 – якщо повернено грошову гарантію партії або Дт 949 Кт 474 – якщо не повернено гарантію. У цьому разі суми створених забезпечень визнаються витратами (п. 13 П(С)БО 11);
  • Дт - Кт 05 - якщо повернено грошову гарантію партії, то одночасно на позабалансовому рахунку відображено таку повернену гарантію. Або якщо гарантію не повернено, то цим проведенням відображено списання наданої гарантії.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі