Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Чи потрібно вводити в експлуатацію орендовані ОЗ?

Підприємство орендує у ФОП на ІІІ групі ЄП основні засоби. Чи потрібно орендарю вводити їх в експлуатацію? Як присвоювати інвентарний номер?

Методологічні засади формування у бухобліку інформації про оренду необоротних активів та її розкриття у фінзвітності регулюються нормами П(С)БО 14 та Методичними рекомендаціями з бухобліку основних засобів.

Вартість об’єкта оренди орендар відображає на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи". Вона визначається відповідно до акту приймання-передачі. Інформація про доходи й витрати, пов’язані з об’єктами оперативного лізингу, відображається в примітках до фінзвітності. Відповідно, при розірванні чи закінченні договору оренди та поверненні орендованого об’єкту орендар знімає з позабалансового рахунку.

Оскільки право власності на такий об’єкт оренди до орендаря не переходить, то, відповідно, амортизація ним на такий об’єкт не нараховується.

При цьому, варто зазначити, що акт №ОЗ-1 застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів, для обліку вводу їх в експлуатацію, за винятком тих випадків, коли введення об'єктів в дію повинно, у відповідності з існуючим законодавством, оформлятися в особливому порядку, для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів із одного цеху (відділу, дільниці) в інший, для оформлення передачі основних засобів зі складу (із запасу) в експлуатацію, а також для виключення із складу основних засобів при передачі іншому підприємству (організації).

Своєю чергою, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Однак, орендовані ОЗ не знаходяться у власності орендаря і, відповідно, не є його активами, тож він не утримує їх.

Таким чином вважаємо, що застосування акту №ОЗ-1, а також операції з введення в експлуатацію орендованих ОЗ, є недоречним, оскільки введення в експлуатацію здійснюється безпосередньо власником таких ОЗ (орендодавцем).

Варто зауважити, що орендовані об’єкти основних засобів можуть залишатися з інвентарним номером орендодавця (якщо таких інвентарних номерів орендарем не присвоєно об’єктам основних засобів). Інвентарні номери орендованих об’єктів в даному випадку слугують виключно для контролю збереженості цих активів, та можуть застосовуватися в аналітичному забалансовому обліку орендованих ОЗ виключно на розсуд ТОВ – орендаря.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Оренда , Основні засоби , Підприємці

Коментарі: 5

Новини по темі

Консультації по темі